Francja znów jest krajem kontrolowanego ryzyka zagrożenia BSE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
17-05-2016,13:45 Aktualizacja: 17-05-2016,14:51
A A A

Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej Francja powróciła na początku maja na listę państw o "kontrolowanym ryzyku" zagrożenia tzw. chorobą szalonych krów.

Bruksela podkreśla, że obniżenie statusu wynikało ze zmian przyjętych przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) - informuje FAMMU/FAPA. Francja powiadomiła KE, pozostałe państwa członkowskie oraz OIE o wykryciu klasycznego przypadku BSE u jednej sztuki bydła urodzonego w kwietniu 2011 r.

zwalczanie chorób zwierząt, gruźlica bydła, afrykański pomró świń, klasyczny pomór świń

Mniej pieniędzy na walkę ze zwierzęcymi chorobami

W 2016 roku Unia Europejska na walkę z chorobami zwierząt przeznaczy około 160,5 mln euro. To o 10 proc. mniej niż w minionym roku. Aż 63 mln euro pójdzie na finansowanie programów walki z gruźlicą bydła. Środki przeznaczone na walkę...

A zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych OIE, jednym z warunków otrzymania i utrzymania statusu "nieznacznego ryzyka" występowania BSE w danym państwie jest potwierdzenie, że zakażenie dotyczy zwierzęcia mającego więcej niż 11 lat.

W przypadku Francji chorobę stwierdzono u 5-letniej sztuki bydła, więc Komisja Naukowa OIE ds. Chorób Zwierząt zawiesiła status Francji jako państwa o "nieznacznym ryzyku" występowania BSE i zarazem przywróciła poprzedni jako państwa o "kontrolowanym ryzyku".

Podobny status, co Francja ma obecnie 7 krajów UE: Niemcy, Grecja, Wielka Brytania, Litwa, Polska, Hiszpania i Irlandia. Pozostałe państwa Wspólnoty są na "niskim ryzyku" zagrożenia BSE.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj