Francja. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne podczas protestu rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Katarzyna Stańko PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2024,12:05 Aktualizacja: 23-01-2024,12:07
A A A

Uczestniczka rolniczej blokady dróg na południowym zachodzie Francji zginęła we wtorek, gdy w protestujących wjechał samochód - poinformowała organizacja rolnicza FNSEA. Córka i mąż kobiety zostali poważnie ranni.

Do tragedii doszło o świcie, gdy samochód wjechał w blokadę utworzoną przez rolników w departamencie Ariege w regionie Oksytanii.

Trzy osoby jadące autem zostały zatrzymane. Nie podano więcej szczegółów na temat kolizji.

Prokuratura kwalifikuje zdarzenie jako zabójstwo i nieumyślne uszkodzenie ciała. Śledztwo ma na celu ustalenie, czy samochód umyślnie wjechał w kobietę.

Na miejsce wypadku skierowano 35 strażaków, 13 policjantów i 20 żandarmów, a w prefekturze Ariege uruchomiono specjalne centrum operacyjne. Utworzono również punkt wsparcia psychologicznego, ponieważ świadkowie wypadku są w szoku. Rolnicy podjęli decyzję o zniesieniu blokady na drodze RN20.

W innych regionach Francji protesty rolników wciąż trwają. Traktory blokują od świtu we wtorek autostradę A7 w Drome w regionie Owernia-Rodan-Alpy (środkowo-wschodnia Francja). Od poniedziałku zablokowana jest autostrada A62 w Agen w Nowej Akwitanii (południowo-zachodnia Francja). Organizacja Młodzi Rolnicy z Oise ogłosiła zaś blokadę autostrady A16 w pobliżu Beauvais na północy kraju.

niemcy, protest, rolnicy, demonstracja

Niemcy. Kierowca groził protestującym rolnikom młotkiem. Inny potrącił demonstranta autem

W całych Niemczech rozpoczęły się w poniedziałek protesty rolników. Dochodzi do licznych blokad dróg. W Bremerhaven na północy kraju kierowca samochodu groził demonstrującym rolnikom młotkiem. Natomiast w pobliżu...

FNSEA, która jest najważniejszą centralą związkową francuskich farmerów, ogłosiła, że po spotkaniu w poniedziałek z premierem Gabrielem Attalem rozmowy są w impasie i rolnicy będą kontynuować blokady, dopóki władze wykonawcze nie podejmą "konkretnych decyzji".

Szef MSW Gerald Darmanin poinformował w poniedziałek, że na tym etapie nie jest planowana żadna przymusowa likwidacja blokad.

Farmerzy protestują przeciwko polityce rolnej UE, prawodawstwu francuskiemu oraz niskim cenom produktów w skupie, które - ich zdaniem – nie pozwalają im na godne życie. Rolnicy chcą też uproszczeń administracyjnych, braku nowego zakazu stosowania pestycydów, zaprzestania podwyżek cen oleju napędowego do ciągników, szybszego otrzymywanie odszkodowań po klęskach żywiołowych.

Premier Attal obiecał "ułatwić życie" rolnikom poprzez ograniczenie wymogów biurokratycznych. Szef rządu chce w ciągu tygodnia przedstawić pewne propozycje - poinformował minister rolnictwa Marc Fesneau.

Poleć
Udostępnij