Firmy nie podpisują kontraktów. Cła w eksporcie pszenicy zostaną przedłużone?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2015,11:30 Aktualizacja: 09-04-2015,12:03
A A A
Największe rosyjskie firmy handlowe odraczają podpisywanie kontraktów na dostawy pszenicy z nowych zbiorów ze względu na ryzyko przedłużenia obowiązywania ceł w eksporcie.
 
Od 1 lutego Rosja zastosowała cła wywozowe w eksporcie pszenicy - przypomina FAMMU/FAPA. Decyzja ma obowiązywać do 30 czerwca i złagodzić wzrost cen zbóż na krajowym rynku. 
 
Handlowcy wciąż nie wiedzą jednak, czy ograniczenia nie zostaną przedłużone. Aby umożliwić wcześniejsze kontraktowanie pszenicy z nowych zbiorów eksporterzy poprosili rząd w Moskwie o zniesienie ceł przed 30 czerwca.

Przekonują, że zastosowane opłaty w wywozie zbóż wpłynęły negatywnie na popyt na rosyjską pszenicę na rynkach zagranicznych uniemożliwiając wyeksportowanie nadwyżek.
 
Obliczono, że jeśli cła pozostaną w mocy do wyznaczonego terminu, to rosyjski wywóz zbóż w ostatnim kwartale sezonu 2014/15 wyniesie tylko 5,3 mln ton, czyli 1,5 mln ton mniej niż przed rokiem. 
 
Analitycy z SovEcon uważają, że przedłużenie obowiązywania dodatkowych opłat jest mało prawdopodobne, o ile utrzymają się optymistyczne prognozy dotyczące poziomu inflacji i przewidywanych zbiorów w nadchodzącym sezonie.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu