Embargo na żywność będzie obowiązywało dłużej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wróbel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2020,14:00 Aktualizacja: 14-12-2020,14:03
A A A

Rząd w Moskwie przedłużył obowiązywanie embarga na produkty żywnościowe z Unii Europejskiej do 31 grudnia 2021 roku. Żywność, która nielegalnie trafi do Rosji nadal będzie niszczona.

Embargo wprowadzono na wiele produktów żywnościowych z UE w sierpniu 2014 roku. Była to odpowiedź na sankcje nałożone na Moskwę przez Unię Europejską w związku z aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy.

brexit, eksport towarów rolno-spożywczych, MRPiT, handel mięsem

Branża rolna najwięcej straci na brexicie bez umowy

Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski, w przypadku braku porozumienia z Wielką Brytanią, może być najbardziej poszkodowany, bo tradycyjnie cła dla tego sektora są średnio wyższe niż dla przemysłowych - czytamy w odpowiedzi na poselską...

Rok później wszedł w życie dekret przewidujący niszczenie żywności, która trafia do Rosji nielegalnie, z ominięciem embarga. Zgodnie z poniedziałkową decyzją rządu ta praktyka będzie trwać nadal.

Większość Rosjan jest przeciwna niszczeniu żywności - wynika z sondażu przeprowadzonego jesienią przez Fundację Opinii Publicznej (FOM). 55 proc. uczestników badania uznało, że produktów nie należy niszczyć, a 30 proc. było przeciwnego zdania. Wśród ankietowanych, którzy nie popierali niszczenia produktów wielu uznało, że należałoby je rozdawać w ramach pomocy socjalnej.

Jednocześnie około 70 proc. Rosjan oceniło w sondażu, że jakością rodzime produkty dorównują importowanym, bądź są nawet lepsze.

Jesienią 2019 roku ekonomiści rosyjscy oszacowali, że z powodu embarga żywnościowego krajowi konsumenci tracą rocznie około 445 mld rubli (wówczas ok. 7 mld USD). Embargo obejmuje m.in. owoce, warzywa, mięso i drób oraz mleko i nabiał pochodzące z krajów zachodnich.

Chiny, regionalizacja, chińskie embargo, ASF w Niemczech, wieprzowina, eksport wieprzowiny, trzoda chlewna,

ASF. Chiny zniosą embargo najwcześniej w 2021 roku?

Ceny skupu świń pozostają bez zmian od momentu, kiedy niemiecka giełda obniżyła je o 20 centów. Wpłynęło na to przede wszystkim zamknięcie granic przez Chiny wskutek wykrycia ASF w Niemczech. W najbliższym czasie raczej nie widać perspektyw...

Najnowsze przedłużenie kontrsankcji zbiegło się z podwyżką cen żywności w Rosji. Władze oskarżają producentów o zawyżanie stawek i prokuratura generalna zapowiedziała, że przyjrzy się, na ile podwyżki niektórych artykułów są uzasadnione.

Według ustaleń prokuratury najbardziej zdrożał cukier - aż o 71,5 proc., a o prawie 24 proc. wzrosły ceny oleju słonecznikowego. O ponad 6 proc. więcej Rosjanie muszą zapłacić za chleb, a o około 13 procent za mąkę Nie jest jednak jasne, w jakim okresie doszło - zdaniem prokuratury - do tak wysokiego skoku cen. Urząd statystyczny Rosstat informował o wzroście cen rzędu kilku procent pod koniec listopada.

Maksim Reszetnikow, minister gospodarki zapowiedział, że do 20 grudnia rząd zawrze porozumienia z producentami cukru i oleju w celu ustabilizowania cen. Ustalone stawki miałyby obowiązywać do końca pierwszego kwartału 2021 roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement