Elektryczny płot ma zatrzymać ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2017,13:00 Aktualizacja: 01-08-2017,13:18
A A A

Jirzi Czunek, marszałek położonego we wschodniej części Moraw kraju (województwa) zlińskiego ogłosił na całym obszarze stan zagrożenia w związku z szerzeniem się wśród dzików afrykańskiego pomoru świń.

Zapowiedział jednocześnie częściowe otoczenie ogniska zarazy płotem elektrycznym. Weterynarze potwierdzili dotąd pomór u 72 spośród 115 znalezionych padłych dzików. Ognisko obejmuje miasto Zlin oraz 10 okolicznych gmin.

asf, walka z asf, krzysztof jurgiel, bioasekuracja, populacja dzików, odstrzał dzików

Do dzików będzie można strzelać w parkach narodowych

Możliwość odstrzałów sanitarnych dzików na terenie parków narodowych, budowa ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą i bioasekuracja to sposoby, które mają pomóc zwalczać ASF w Polsce - mówił w...

- Stan zagrożenia obowiązuje na razie do 29 sierpnia, a dalsze decyzje w tej sprawie będą należeć do rządu - poinformował Czunek. Według niego stan zagrożenia umożliwi lepszą ochronę strefy zakażonej oraz zapobieżenie migracjom zarażonych dzików na zewnątrz i zwierząt zdrowych na jej teren.

Budowa płotu elektrycznego ma się rozpocząć pod koniec bieżącego tygodnia. Tam, gdzie zmuszają do tego warunki terenowe, pozostaną jedynie odstraszacze zapachowe, zainstalowane przez myśliwych 22 czerwca na całym 45-kilometrowym obwodzie strefy ochronnej.

Na około stu hektarach rolnicy pozostawią za opłatą tegoroczne plony jako paszę dla dzików, co ma utrzymać je na miejscu i zapobiec w ten sposób szerzeniu się pomoru. - Łączne wydatki związane z ogłoszeniem stanu zagrożenia wyniosą do 15 mln koron (2,4 mln złotych), a sfinansuje je państwo - zaznaczył Czunek.

asf, walka a asf, czechy, odstrzał dzików, prawo łowieckie, zlin, marian jureczka

Zarządzono odstrzał dzików. Można nawet łamać prawo łowieckie

W całej Republice Czeskiej zarządzono intensywny odstrzał dzików w związku z groźbą szerzenia się afrykańskiego pomoru świń - poinformował na konferencji prasowej w Zlinie we wschodniej części Moraw czeski minister rolnictwa Marian Jureczka....

W ramach prewencji czeskie ministerstwo rolnictwa zarządziło w połowie lipca, że na terytorium całego państwa myśliwi mogą polować na wszystkie kategorie dzików bez rozróżniania ich płci.

W sięgającej granic Polski rozległej strefie wokół miejsca wystąpienia pomoru zezwolono też na używanie przy odstrzale urządzeń noktowizyjnych oraz sztucznego oświetlenia, czyli metod zakazanych prawem łowieckim.

Ponadto za każdą odstrzeloną na tym terenie sztukę państwo wypłaca 1000 koron (160 złotych) tytułem rekompensaty kosztów polowania.

W samym powiecie zlińskim zarówno odstrzeliwanie, jak i dokarmianie dzików pozostaje zabronione.

Na pierwsze dwa padłe egzemplarze, u których wykryto później afrykański pomór świń, natrafiono tam w dniach 21 i 22 czerwca.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu