EBC: greckie banki nie potrzebują dalszej rekapitalizacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2016,12:20 Aktualizacja: 13-02-2016,12:29
A A A

Nie ma powodu by wierzyć, że greckie banki będą wymagały dalszej rekapitalizacji, po tym jak otrzymały ostatnią transzę 14,4 mld euro - powiedziała w sobotę szefowa rady wspólnego nadzoru Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Daniele Nouy.

"Plany kapitałowe zostały wypełnione, w związku z tym nie ma dalszej potrzeby na dalsze zapotrzebowanie kapitałowe" - tłumaczyła Nouy greckiej gazecie "Agora".

protesty, grecja, rolnicy

Protestujących rolników potraktowano gazem łzawiącym

Wobec protestujących w Atenach rolników grecka policja użyła gazu łzawiącego. Wcześniej demonstranci, przeciwstawiający się reformie emerytalnej, obrzucili kamieniami budynek ministerstwa rolnictwa. Do stolicy Grecji zjechali się rolnicy z...
Podkreśliła jednocześnie, że w tym roku greckie banki nie będą poddawane stress testom, ponieważ już w zeszłym roku przeszły przez bardzo "rygorystyczny" proces kontrolny. EBC przeprowadził w październiku kontrole jakości aktywów i stress testy czterech największych banków w Gecji.

Nouy wezwała jednak instytucje do wykorzystania "wszystkich możliwych narzędzi" do poradzenia sobie z problemem złych kredytów i do rozważenia nawet możliwości ich sprzedaży. "Wszystkie możliwości powinny być rozważone, ponieważ mamy szeroki zakres sytuacji" - dodała.

W sierpniu ubiegłego roku Grecja i jej wierzyciele, czyli Europejski Bank Centralny, strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, uzgodnili warunki, na jakich udzielony zostanie trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro.

Reformy emerytalne, kolejne oszczędności budżetowe i prywatyzacja państwowych firm to najważniejsze wymogi kredytodawców.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj