Chcą ukrócić nielegalny handel zwierzętami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2020,11:20 Aktualizacja: 22-01-2020,11:29
A A A

Komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za wprowadzeniem środków, które ograniczą wykorzystywanie paszportów zwierząt domowych UE przez przestępców nielegalnie handlujących nimi.

Paszport dla zwierząt domowych to dokument, który pokazuje, czy posiadają wymagane szczepienia, np. przeciwko wściekliźnie. Ma umożliwić ludziom podróżowanie ze swoimi pupilami.

dopłaty dla hodowców krów i świń, dobrostan zwierząt, Europejski Fundusz Rolny, prow 2014-2020

Są poprawki do projektu w sprawie dopłat do dobrostanu krów i świń

Projekt ustawy dotyczący dopłat dla rolników z tytułu utrzymywania krów oraz trzody chlewnej w warunkach ponad wymagane normy został skierowany do drugiego czytania. Sejmowa komisja rolnictwa wniosła poprawki. Trzy poprawki do...

Europosłowie wskazują, że organizacje przestępcze w UE wykorzystują te dokumenty, by nielegalnie handlować psami i kotami. Transportują je w niedopuszczalnych warunkach, a wiele z nich nie jest szczepionych przeciwko chorobom takim jak wścieklizna.

Nielegalnie sprzedawane zwierzęta są zwykle tańsze niż pochodzące z legalnych hodowli, więc proceder uderza również w hodowców.

Przyjęta rezolucja komisji PE wzywa do wprowadzenia obowiązkowego w całej Unii systemu rejestracji dla kotów i psów oraz dla autoryzowanych hodowców i sprzedawców zwierząt.

Komisja chce także zaostrzenia prawa i kar dla nielegalnych handlowców, pomagających im weterynarzy oraz osób lub organów publicznych, które dostarczają fałszywe paszporty.

PE ma głosować nad rezolucją w lutym i przekazać zalecenia Komisji Europejskiej, który opracuje projekty aktów legislacyjnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj