Bruksela chce zmian w rolnictwie i ekosystemie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2020,15:05 Aktualizacja: 20-05-2020,15:13
A A A

Komisja Europejska proponuje m.in. objęcie 30 proc. powierzchni UE ochroną do końca dekady, zmniejszenie o połowę użycia środków przeciw drobnoustrojom w hodowli i przeznaczenie 1/4 gruntów pod uprawy ekologiczne.

Szczegółowe kierunki wielkiej transformacji - w rolnictwie i ekosystemie - opisane zostały w zaprezentowanych w środę w Brukseli dwóch strategiach: na rzecz bioróżnorodności oraz "Od pola do stołu".

interwencja na rynku rolnym, przechowywanie mleka, przechowywanie mleka, pandemia koronawirusa

Interwencja na rynkach rolnych. Do czego dopłaci Bruksela?

Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie interwencji na rynkach rolnych. Będzie polegała m.in. na dopłatach do prywatnego przechowywania mięsa i produktów mleczarskich. Wnioski można składać od 7 maja - poinformował resort rolnictwa. 30...

- Kryzys w związku z koronawirusem pokazał, jak wszyscy jesteśmy bezbronni i jak ważne jest przywrócenie równowagi między działalnością człowieka a przyrodą. Zmiana klimatu i utrata różnorodności biologicznej są wyraźnym i aktualnym zagrożeniem dla ludzkości. Będące w centrum Zielonego Ładu "Strategia na rzecz bioróżnorodności" i "Od pola do stołu" wskazują na nową i lepszą równowagę natury, systemów żywności i różnorodności biologicznej - podkreślił Frans Timmermans, wiceszef KE koordynujący prace nad propozycjami.

Strategie, za którymi w ciągu najbliższych kilku miesięcy mają pójść projekty zmian prawa UE, proponują też działania, które mają zapewnić ochronę zdrowia.

Komisja chce m.in. zmienić sposób etykietowania żywności, by konsumenci podejmowali bardziej świadome wybory. Europa ma iść w kierunku ekologicznych upraw, by w dłuższej perspektywie 1/4 obszarów rolniczych była pod nie przeznaczona.

janusz wojciechowski, komisja europejska, pandemia koronawirusa, wydatki na rolnictwo

Wydatki na rolnictwo mają być ograniczone. W UE jest silna presja

- W UE jest silna presja, by w przyszłym budżecie unijnym ograniczać wydatki na rolnictwo - powiedział podczas debaty w komisji rolnictwa PE Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Polityk tłumaczył, że sytuacja w rolnictwie w związku...

Obowiązkowe, przejrzyste etykiety z przodu opakowania wskazujące wartości odżywcze produktu, a także inicjatywy mające służyć zmianie ich składu (m.in. ustanowienie profili składników odżywczych) mają służyć zmniejszeniu spożycia tłuszczów, soli i cukrów.

KE chce zaproponować też zakaz dodawania cukrów w żywności dla dzieci. Bruksela chce, by konsumenci byli lepiej informowali o pochodzeniu żywności.

Założenia KE przewidują ponadto, że do 2030 r. co najmniej 30 proc. europejskich ziem i obszarów morskich miałoby być chronione; dodatkowo co najmniej 10 proc. pól miałoby stać się krajobrazami o dużej różnorodności.

Zmiany opierałyby się na istniejących obszarach Natura 2000. Celem jest m.in. ochrona siedlisk i gatunków UE, które teraz są w nie najlepszym stanie; przywrócenie swobodnego przepływu co najmniej 25 tys. kilometrów rzek; odwrócenie spadkowego trendu pod względem liczby ptaków, owadów, a zwłaszcza zapylaczy (np. pszczół) w Europie. Poprawie bioróżnorodności ma służyć też posadzenie co najmniej 3 miliardów drzew.

marian sikora, copa-cogeca, fbzpr, handel z ukrainą

Organizacje rolnicze przeciw koncesji na produkty eksportowane przez Ukrainę

Na wniosek Polski unijne organizacje Copa i Cogeca wyraziły sprzeciw wobec planów udzielania dalszych koncesji na eksportowane do UE przez Ukrainę produkty rolne. W opinii Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych,...

Przygotowane plany przewidują ponadto ograniczenie o 50 proc. stosowania chemicznych pestycydów do 2030 r. Promowane mają być w zamian zrównoważone, biologiczne, fizyczne i inne niechemiczne metody ochrony upraw oraz pestycydy niskiego ryzyka.

Do końca dekady o połowę ma być też ograniczona sprzedaż środków przeciwdrobnoustrojowych dla zwierząt hodowlanych i akwakultury. Służyć ma to odchodzeniu od chowu przemysłowego zwierząt. Od 2022 r. obowiązywać mają nowe przepisy weterynaryjne; wprowadzone mają być też inne rozwiązania dotyczące ograniczania środków leczniczych czy paszy leczniczej.

Strategia przewiduje wsparcie dla rolników i rybaków, którzy już zdecydują się przejść na zrównoważone praktyki produkcji żywności.
 

Poleć
Udostępnij