Będą ograniczenia zakupu gruntów rolnych przez cudzoziemców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2018,10:15 Aktualizacja: 23-02-2018,10:32
A A A

Emmanuel Macron, prezydent Francji zapowiedział wprowadzenie przepisów ograniczających wykup gruntów rolnych w kraju przez cudzoziemców. To reakcja na kontrowersyjne kupno przez chińskiego inwestora ponad 2 tys. hektarów.

- Dla mnie grunty rolnicze to inwestycja strategiczna, od której zależy nasza suwerenność, więc nie możemy pozwolić, by setki hektarów były wykupywane przez obce mocarstwa, nie znając celu tych zakupów - zapowiedział prezydent na spotkaniu z tysiącem młodych rolników w Pałacu Elizejskim.

mleko, produkty mleczarskie, masło, margaryna

Masła we Francji brakuje. Konsumenci robią zapasy

Masło we Francji staje się towarem deficytowym. Jak informuje Polska Izba Mleka za agencją badań Nielsen, w drugiej połowie października zaopatrzenie na ten produkt we francuskich sklepach wielkopowierzchniowych wykazało braki na poziomie od 30 do...

Szef państwa zapewnił ponadto, że "będziemy pracować nad tym, by położyć kres temu, co się obecnie dzieje". Wykupienie przez Chińczyka prawie 2,5 tys. hektarów ziem w środkowej części kraju wywołało we Francji żywiołowe reakcje.

Macron oświadczył też, że we Francji nigdy nie będzie wołowiny z hormonami, odpowiadając na obawy związane z handlowymi umowami międzynarodowymi, między innymi między UE i państwami Ameryki Południowej (Mercosur).

Zapewnił, że krajowe standardy jakości, środowiskowe czy sanitarne nie zostaną obniżone.

We wtorek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że UE chce zakończyć negocjacje z Mercosurem dotyczące umowy o wolnym handlu do końca roku.

Przeciw tym rozmowom protestowali w środę francuscy hodowcy, którzy obawiają się zbyt dużej konkurencji w związku z importem południowoamerykańskiego mięsa oraz jakości importowanych stamtąd produktów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement