Żywność tanieje i będzie tanieć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2018,8:30 Aktualizacja: 04-04-2018,9:04
A A A

Nadchodzi chwila wytchnienia po galopujących podwyżkach cen z 2017 roku. Do końca czerwca jaja potanieją o 21 proc., a mleko o 8 proc.

Analitycy z banku BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Credit Agricole, PKO BP i Alior Banku przygotowali dla "Rzeczpospolitej" prognozy cen podstawowych surowców rolnych. Przy użyciu algorytmów, swojego doświadczenia i wieści z rynku starają się wskazać, jak w ciągu najbliższego miesiąca, kwartału i roku zmienią się koszty mleka, zbóż, mięsa, jaj czy cukru.

eksport żywności, żywność naturalna, honorata jarocka, renata dutkiewicz, raport mintel

Polska żywność na coraz wyższych półkach. Chcemy jeść naturalnie

Prawie 1/3 nowych produktów z kategorii żywność i napoje wprowadzonych w Europie między październikiem 2016 r. a wrześniem 2017 r., miała oświadczenia "naturalne". To najważniejszy wniosek płynący z raportu "Innowacyjność vs....

Tym razem - jak pisze dziennik - mają dla konsumentów głównie dobre wieści.

Najbardziej w dół polecą ceny jaj i mleka. Ze względu na aferę z fipronilem w Europie Zachodniej i likwidacją tamtejszych stad niosek polskie jaja biły w ubiegłym roku rekordy eksportu i podwyżek cen. Dziś sytuacja wraca do normy, co - sądząc po prognozowanych spadkach - zajmie jeszcze trochę czasu.

- W związku z odbudową stad na Zachodzie Europy spodziewamy się dalszego spadku cen jaj - mówi Łukasz Czech, analityk z BGŻ BNP Paribas. Gazeta dodaje, że na koniec czerwca ceny mają spaść w porównaniu do lutego o 21 proc., za setkę jaj zapłacimy od 23,9 zł do 29,45 zł. Dla porównania - pod koniec października 2017 r. średnia cena 100 jaj wynosiła 50 zł.

Mleko w grudniu kosztowało w skupie 152 zł za hektolitr, a w lutym 135 zł. Analitycy prognozują dalsze spadki: pod koniec kwietnia mleko może zejść poniżej 130 zł. Największe spadki prognozuje Jakub Olipra z Credit Agricole, który przewiduje, że na koniec czerwca mleko może kosztować nawet 116,1 zł.
 

Poleć
Udostępnij