Zboża trochę podrożeją. Oziminy dobrze przezimowały

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2017,10:05 Aktualizacja: 27-04-2017,10:22
A A A

Ceny zbóż do jesieni lekko wzrosną w porównaniu do stawek z poprzedniego roku. Na razie za wcześnie jest na ocenę wpływu kwietniowej pogody na plonowanie - oceniają w raporcie eksperci Agencji Rynku Rolnego.

"Ceny zbóż w Polsce będą się kształtowały przede wszystkim pod wpływem sytuacji na rynku unijnym oraz małych zapasów krajowych. W związku z powyższym przewiduje się, że krajowe ceny pszenicy i żyta na przednówku mogą utrzymywać się na poziomie o 4-8 proc. wyższym niż w tym samym okresie 2016 r., a we wrześniu 2017 r. o 5-8 proc. wyższym od cen sprzed roku" - czytamy w dokumencie.  

Analitycy ARR oceniają, że zboża ozime przezimowały dobrze.

"Warunki pogodowe w czasie wznowienia wegetacji umożliwiały wczesne rozpoczęcie zabiegów agrotechnicznych i siewów zbóż jarych. W momencie opracowywania prognozy nie można było jeszcze ocenić, czy niskie nocne temperatury powietrza występujące w drugiej połowie kwietnia oraz lokalnie duże uwilgotnienie gleb uniemożliwiające prowadzenie prac polowych będą miały istotny wpływ na plonowanie zbóż" - napisano w raporcie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu