Zboża drożeją. Najbardziej żyto i pszenżyto

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2017,11:05 Aktualizacja: 09-06-2017,11:26
A A A

W maju drożały zboża konsumpcyjne i paszowe. Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w minionym miesiącu tona pszenicy kupowana przez młyny (z dostawą) kosztowała średnio 716 zł. To o ponad 3 proc. więcej niż w kwietniu i o 11 proc. niż przed rokiem.  

Jeszcze większe zmiany obserwowane są w przypadku żyta, mimo że zbiory w ubiegłym roku (według danych GUS) były o ponad 9 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 2,2 mln ton. W maju żyto konsumpcyjne kosztowało przeciętnie 615 zł za tonę (+17 proc. r/r) - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

Izba Zbożowo-Paszowa, zboża, skup ziarna, pszenica, jęczmień, kukurydza, ceny zbóż

Na rynku brakuje zbóż. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna

Na krajowym rynku nadal brakuje zboża, a ceny ziarna wzrosły. Wielu przetwórców zmuszonych jest do sprowadzania zboża z zagranicy - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Podaż ziarna w Polsce nadal jest niewielka. Szczególnie...

W stosunku do kwietnia ziarno podrożało natomiast o prawie 6 proc. Zdaniem ekspertów mogła o tym zadecydować mniejsza dostępność pszenicy, która w sporych ilościach trafia na eksport, ale też rosnące zainteresowanie tym zbożem.

GUS podaje, że w pierwszych czterech miesiącach br. przedsiębiorstwa zatrudniające 50 osób i więcej wyprodukowały 52,4 tys. ton mąki żytniej, czyli o ponad 9 proc. więcej niż rok wcześniej.

W przypadku zbóż wykorzystywanych przede wszystkim na spasanie mocno podrożało pszenżyto, którego zbiory w ubiegłym roku wyniosły 51 mln ton (+4 proc. r/r). Przeciętna cena tego gatunku w maju sięgnęła 682 zł za tonę i była aż o 16 proc. wyższa w relacji rocznej oraz o 4 proc. wobec kwietnia.

Stawki kukurydzy kształtowały się natomiast na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego - 689 zł/t (+2 proc. r/r).

Zdaniem analityków widać, że w bieżącym roku poprawiła się relacja cen pszenicy wobec kukurydzy, a pogorszyła z kolei wobec żyta. Prawdopodobnie nie wpłynie to jednak znacząco na obserwowaną w ostatnich latach coraz większą popularność pszenicy.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu