Warzywa i owoce tańsze niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2016,12:00 Aktualizacja: 19-06-2016,10:32
A A A
Polacy mogą mieć powody do radości. Ceny owoców i warzyw w tym roku są niższe niż przed rokiem - informują specjaliści z rynku hurtowego Bronisze. 
 
"Hurtowe ceny krajowych produktów, w większości są niższe w porównaniu do cen z 2015 roku. W ofercie handlowej jest kilkadziesiąt gatunków warzyw, co może powodować, że sklepy mają trudny wybór" - piszą.
 
Przykładowo w ostatnich dniach, przy rosnącej podaży młodej kapusty, ceny są nawet o połowę niższe w porównaniu z cenami sprzed roku.

warzywa, eksport warzyw, cebula, kapusta, marchew

Polska sprzedaje mniej warzyw

Mniejsze zbiory warzyw w naszym kraju przełożyły się na spadek eksportu. Według danych Eurostat od lipca ub.r. do lutego br. Polska sprzedała 423 tys. ton świeżych warzyw, czyli o 3,6 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Eksperci...
Tanie są pomidory. Na rynku hurtowym w Broniszach cena 6-kilogramowego opakowania wynosi 13-19 zł, a odmainy malinowej 20-26 zł opakowanie.
 
Pochodzące z upraw polowych i spod osłon rzodkiewki można dostać w cenie już poniżej 1 zł za pęczek. Tegoroczna cebula obierana sprzedawana jest po 2-3,5 zł za kilogram (opakowania po 5 kg).
 
Brokuły i fasolka szparagowa (tania jak o tej porze roku) są po 7,5 zł za kilogram, w opakowaniach po 5 kg. Z każdym dniem rosną dostawy bobu, kalarepy i ogórków. W ofercie handlowej jest kilka odmian sałat.
 
Krajowe czereśnie, wczesnych odmian, sprzedawane są w opakowaniach od 5 do 20 kg. Ceny kilograma kształtują się na poziomie 5-10 zł i są uzależnione od odmiany i wielkości owoców.
 
W opinii producentów, o ile nie wydarzy się nic niesprzyjającego w pogodzie, powinno być sporo moreli, brzoskwiń i jabłek. Gorzej może być z gruszkami, bo owoce słabo zawiązały, z powodu braku słońca w okresie wiązania owoców.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt