Susza kontra ceny kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (bea) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2015,9:00 Aktualizacja: 11-08-2015,9:13
A A A

Największy wpływ suszy i fali upałów w Europie na wahania cen ziarna na giełdach zauważalny jest w odniesieniu do kukurydzy. KE w najnowszej prognozie skorygowała w dół (o 3 mln ton do 65,5 mln ton ) wcześniejsze szacunki tegorocznych zbiorów, co wpłynęło na wzrost cen ziarna na giełdach.

W przypadku pszenicy pogłębiły się spadkowe tendencje cen – tygodniowa zniżka o 0,9% do 180,3 EUR/tonę. Prognozowana unijna produkcja pszenicy została tylko nieznacznie skorygowana przez KE – o 0,5 mln ton do 139,4 mln ton.

W minionym tygodniu notowania kukurydzy i soi na CBoT zniżkowały. Idealne warunki pogodowe w środkowo-zachodnich rejonach USA zwiększyły nadzieje na dobre wyniki tegorocznej produkcji obu gatunków, kluczowych dla amerykańskiego rolnictwa. Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie wrześniowym potaniała o 0,9% do 146,9 USD/tonę, a soja w kontrakcie sierpniowym – o 0,5% do 362,1 USD/tonę. Jak podają analitycy FAMMU/FAPA, w okresie ostatnich czterech tygodni spadki notowań kukurydzy w kontrakcie wrześniowym wyniosły już 15%.Wzrosty notowań wystąpiły natomiast w przypadku pszenicy na CBoT – w najbliższym kontrakcie wzrost o 2,1% do 186,3 USD/tonę.

Rynek soi, zdaniem analityków, może w najbliższych tygodniach znaleźć się pod presją, ze względu na znaczne dostawy soi z krajów Ameryki Południowej do Chin. USDA odnotował anulowanie kontraktu na dostawę 500 tys. ton amerykańskiej soi ze starych zbiorów do Chin. Świadczy to o przewadze konkurencyjnej ofert z krajów Ameryki Łacińskiej.

Kondycja kukurydzy w USA w dalszym ciągu jest dobra. W tygodniu kończącym się 2 sierpnia br. ocenę dobrą i bardzo dobrą otrzymało 70% upraw, podobnie jak przed tygodniem, wzrósł jednak odsetek plantacji, których kondycję ocenia się najwyżej – z 17% do 18%. Poprawiła się kondycja upraw soi – odsetek upraw ocenianych w dwóch najwyższych kategoriach zwiększył się z 62% do 63%. Zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej w 18 monitorowanych stanach do dnia 2 sierpnia wyniosło 93% wobec 85% średnio w okresie ostatnich pięciu lat i 89% w analogicznym okresie rok wcześniej. Nieznacznie pogorszyła się ocena kondycji upraw pszenicy jarej – z 71% (oceny dobre i bardzo dobre) tydzień wcześniej do 70%.


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj