Spada eksport pszenicy. Ożywienia na rynku nie widać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2018,11:35 Aktualizacja: 27-02-2018,11:45
A A A

W ubiegłym roku eksport pszenicy z Polski był znacznie niższy niż rok wcześniej i wyniósł zaledwie 2,8 mln t. Większość ziarna trafiła do Niemiec, krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) w minionym roku wywóz tego gatunku zboża był o 1,58 mln t, czyli ponad 36 proc. niższy w skali roku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Izba Zbożowo-Paszowa, zboża, skup ziarna, pszenica, jęczmień, kukurydza, ceny zbóż

Zastój w handlu zbożem. Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna

Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża, dlatego przetwórcy kupują ziarno głównie od firm handlowych - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Zdaniem organizacji, gospodarze raczej nie powinni liczyć na wzrost cen ziarna. Według ekspertów...

To efekt niewielkiej dostępności ziarna w pierwszej połowie roku oraz już po zbiorach, dużej konkurencji na rynkach zagranicznych ze strony Rosji i Francji. Warto dodać, że od lipca do grudnia sprzedaliśmy tylko 1,03 mln t wobec 2,26 mln t w analogicznym okresie rok wcześniej.

W całym ubiegłym roku na pierwszym miejscu wśród odbiorców naszej pszenicy były wspomniane Niemcy, które zepchnęły na drugie miejsce Arabię Saudyjską. Za zachodnią granicę trafiło 640 tys. t ziarna (prawie 23 proc. wysyłek, -23 proc. r/r). W przypadku Arabii Saudyjskiej wolumen wywozu był aż o 67 proc. niższy i wyniósł 419 tys. t.

Na trzecie miejsce "wskoczyła" Hiszpania, która w 2017 r. zakupiła od nas 278 tys. t (+12 proc.).

Kolejnych pięć pozycji zajmują kraje afrykańskie - Nigeria, Egipt, Mozambik, Kenia i RPA, które łącznie zakupiły 877 tys. t, czyli 31 proc. polskiego eksportu.

produkcja pszenicy, zbiory pszenicy, pszenica, zboża, rynek zbóż, usda

Rosja największym graczem na rynku pszenicy

Od lipca do listopada 2017 roku Rosja sprzedała 17,5 mln ton (+28,3 proc. r/r) pszenicy. Taki wynik stawia ten wielki kraj na pozycji największego światowego eksportera tego zboża.   Tak doskonały rezultat to przede wszystkim efekt wyższej...

Eksperci podkreślają, że w 2017 r. zwiększył się import pszenicy - wyniósł 0,89 mln t i był o 0,06 mln t (7 proc.) wyższy niż rok wcześniej. W rezultacie nadwyżka eksportu nad importem zmniejszyła się z 3,56 mln t do 1,92 mln t.

Pierwsze półrocze br. raczej nie przyniesie dużego ożywienia w wywozie ziarna tego gatunku zboża z Polski, choć jest ku temu potencjał. Po pierwsze duża jest dostępność pszenicy.

Po drugie (będące poniekąd rezultatem pierwszego), krajowe ceny coraz bardziej zbliżają się do notowanych we Francji. 8 lutego stawki sięgały u nas 157,7 euro/t, zaś we Francji 154,4 euro/t.

Zboże pochodzące z UE nadal przegrywa konkurencję na rynkach trzecich z Rosją.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement