Spada eksport pszenicy, choć produkcja poszła w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2017,8:15 Aktualizacja: 21-12-2017,8:42
A A A

W pierwszych miesiącach sezonu 2017/18 kraje Unii Europejskiej sprzedały - mimo większej produkcji - znacznie mniej pszenicy niż w tym samym okresie przed rokiem.

Według prognoz wiodących ośrodków analitycznych w bieżącym roku zbiory tego zboża we Wspólnocie były o kilka procent wyższe niż w minionym roku handlowym. Firma Tallage w najnowszym raporcie ocenia, że produkcja pszenicy zwyczajnej wyniosła 142,5 mln ton (+6,8 mln, +5 proc. rok do roku) - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

pszenica, zbiory pszenicy, areał upraw, zapasy pszenicy, rynek zbóż, ceny pszenicy

Pszenica na południu drożeje szybciej niż w pozostałych regionach

W listopadzie tona pszenicy konsumpcyjnej kosztowała średnio 674 zł i była o 12 zł (1,8 proc.) droższa niż w październiku - wynika z najnowszych danych zebranych przez resort rolnictwa. Najbardziej stawki poszły w górę (18 zł/t) w...

Z kolei według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej zbiory (z durum) były na poziomie 151,5 mln ton (+7,1 mln t). Znawcy rynku podkreślają jednak, że w bieżący sezon Unia weszła z bardzo niskimi zapasami początkowymi. Tym samym, całkowita podaż ziarna jest większa niż sezon wcześniej, ale różnica nie jest duża.

Ten czynnik, oraz rekordowa produkcja w Rosji, mogą tłumaczyć relatywnie wolny rozwój eksportu unijnej pszenicy. Według danych Komisji Europejskiej w pierwszych 20 tygodniach sezonu (do 14.11) wywóz wyniósł 7,5 mln t wobec 9,7 mln t przed rokiem (-23 proc.).

Liderami w wysyłkach są Francja (2,3 mln t) i Rumunia (2 mln t). Pozostałe kraje sprzedały do państw trzecich poniżej 1 mln t pszenicy zwyczajnej. Polska z wolumenem 0,3 mln t znalazła się na siódmym miejscu.  

Izba Zbożowo-Paszowa, zboża, skup ziarna, pszenica, jęczmień, kukurydza, ceny zbóż

Mała podaż zbóż na krajowym rynku. Pszenica sporo podrożała

Na krajowym rynku zbóż nadal zapotrzebowanie na ziarno przewyższa rynkową podaż. W ciągu ostatnich kilku tygodni wyraźnie wzrosły ceny pszenicy - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. W listopadzie wzrosło zapotrzebowania przetwórców...

Na światowym rynku rośnie znaczenie Rosji. Eksperci oczekują, że w bieżącym sezonie ten wielki kraj pobije rekord eksportu, który wyniesie 33 mln t. Według Sparks od początku sezonu do 8.11. wywieziono 13,5 mln t, czyli o 20 proc. więcej w skali roku.

Jest zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że w trwającym roku handlowym Rosja wyprzedzi Stany Zjednoczone na liście największych dostawców pszenicy. Z drugiej strony wielu analityków spodziewa się wyhamowania tempa eksportu z tego państwa w kolejnych miesiącach ze względu na problemy logistyczne.

W najbliższych tygodniach dolar ma ponadto umocnić się wobec euro i można oczekiwać, że zacznie przyspieszać sprzedaż zboża z UE. Wywóz prawdopodobnie jednak nie osiągnie poziomu z ubiegłego sezonu i wyniesie około 22,9 mln t wobec 24,1 mln t sezon wcześniej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt