Rzepak umacnia swoją wartość na giełdzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
22-03-2016,12:30 Aktualizacja: 22-03-2016,13:13
A A A

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym przez tydzień podrożał o 1,9 proc. do 356,5 euro za tonę. Przez ostatnie 14 dni notowania surowca wzrosły aż o 2,8 proc., czyli 9,8 euro.  

Rzepak umocnił wartość w wyniku wzrostu cen na rynku towarowym - w tym notowań soi za oceanem. Dalej jednak niska opłacalność tłoczenia wraz z ograniczonym popytem na olej rzepakowy przez przemysł biodiesla wpływa na osłabienie popytu na ten najważniejszy surowiec w UE - informuje FAMMU/FAPA.

rzepak ozimy, szkodniki, żółte naczynia, sygnalizacja, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, słodyszek rzepakowy

Żółte naczynia lub tablice w rzepaku

Wraz z oczekiwanym ocieplenie na plantacjach rzepaku pojawi się pierwszy szkodnik - chowacz brukwiaczek, a po nim chowacz czterozębny. Aby ich nie przegapić, trzeba wystawić żółte naczynia lub tablice lepowe.   Żółty kolor naczyń...

Zbiory rzepaku w bieżącym roku - według różnych prognoz - mają oscylować w granicach 21,3-21,6 mln ton, co oznaczałoby nieznaczny spadek wobec 2015 roku. Zdaniem ekspertów z Komisji Europejskiej niższy popyt w kolejnym sezonie może wpłynąć na spadek importu do Wspólnoty z 3,6 do 3,2 mln ton.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie majowym przez tydzień umocniła wartość z 456,3 do 465,5 dolarów kanadyjskich. Uczestnicy rynku w tym fundusze powiernicze wzmogli zakupy kontraktów terminowych pomimo obaw, że od kwietnia chiński import może być zakłócony z powodu wprowadzenia bardziej restrykcyjnych przepisów fitosanitarnych.

Na giełdzie towarowej CBoT w Chicago soja w majowym kontrakcie podrożała z kolei z 326,7 do 329,9 dolarów amerykańskich za 1000 kilogramów. To efekt poprawy perspektyw eksportu za sprawą sporego osłabienia wartości waluty Stanów Zjednoczonych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj