Rzepak i soja tanieją na giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
30-06-2016,12:05 Aktualizacja: 30-06-2016,12:45
A A A

Na paryskiej giełdzie Euronext sierpniowy kontrakt na rzepak potaniał przez tydzień o 2,2 proc. i za tonę surowca płacono 382,3 euro/t. Przez 14 dni notowania poleciały w dół aż o 6,8 proc.

Eksperci przekonują, że ten spory spadek związany jest z obniżką wartości soi oraz spadkową tendencją na rynkach towarowych wynikającą z głosowaniem w Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z Unii - informuje FAMMU/FAPA.

euronext w paryżu, cbot w chicago, notowania pszenicy, notowania kukurydzy

Notowania zbóż spadają na giełdach

W minionym tygodniu na giełdach nadal spadały ceny zbóż. Na paryskim Euronext kukurydza w kontrakcie sierpniowym potaniała o 3,6 proc. do 176 euro za tonę, a pszenica w kontrakcie wrześniowym o 2,2 proc. do 159 euro za 1000...

Na południu Europy rozpoczęły się już zbiory rzepaku, które mają być nieco niższe niż rok wcześniej. Presja nowych zbiorów może "ciąć" wartość surowca aż do ich zakończenia, ale zawirowania związane z Brexitem mogą przynosić dalsze wahania stawek na giełdach.

Na rynku rzeczywistym potaniała większość surowców oleistych oraz śruty, natomiast oleje roślinne wykazały różne trendy.

Na giełdzie towarowej CBoT w Chicago lipcowy kontrakt na soję przez tydzień potaniał o 0,9 proc. do 413,2 dolarów. Soja straciła na wartości z powodu wyprzedaży kontraktów oraz spadkowych tendencji na rynku kukurydzy.

Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa Argentyny zwiększyło prognozy zbiorów soi w bieżącym sezonie z 57,6 do 58 mln ton. Rynek tego surowca cechuje obecnie duża chwiejność i podatność na spekulacje wielkich graczy wbrew dość mocnym czynnikom fundamentalnym.

Analitykom trudno zatem przewidzieć kierunki zmian cen w dłuższym terminie. Na kolejny sezon 2016/17 wstępnie przewiduje się wzrost produkcji i podaży soi, jednak jej spożycie powinno również pójść w górę.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu