Ruszają prace nad uruchomieniem platformy obrotu towarami rolnymi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2019,13:25 Aktualizacja: 06-02-2019,23:07
A A A

Giełda Papierów Wartościowych (GPW), Towarowa Giełda Energii (TGE) i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) rozpoczynają prace nad projektem, którego celem jest uruchomienie elektronicznej platformy obrotu towarami rolnymi "Platforma Żywnościowa".

We wtorkowym komunikacie GPW zaznaczono, że platforma  to projekt ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ogólnopolski Związek Producentów Warzyw, produkcja warzyw, małopolska, giełda rolna, Igołomia, proszowice

Rolnicy chcą giełdy z prawdziwego zdarzenia

Zbigniew Orzechowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Producentów Warzyw z siedzibą w Proszowicach przekonuje, że Igołomia to idealne miejsce na lokalizację giełdy rolnej z prawdziwego zdarzenia. - Najpierw myśleliśmy o Proszowicach....

"Grupa Kapitałowa GPW uwzględniła uruchomienie platformy obrotu towarami rolnymi w aktualnej strategii do 2022 roku. Posiadamy niezbędne zaplecze technologiczne oraz doświadczenie w prowadzeniu obrotu instrumentami na rynku finansowym a także towarowym, dlatego też jesteśmy przygotowani do prowadzenia pionierskiego projektu uruchomienia "Platformy Żywnościowej". Zdajemy sobie sprawę z wymiaru projektu, który ujęty został w strategicznych dokumentach rządowych" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes GPW Marek Dietl.

Jak poinformowano, przedmiotem zamówienia jest m.in. opracowanie studium wykonalności wdrożenia "Platformy Żywnościowej" dla wytypowanych w ramach analizy rynku grup produktów rolnych, które mogą być przedmiotem obrotu handlowego na platformie elektronicznej, opracowanie dokumentów operacyjnych niezbędnych do wdrożenia platformy oraz jej pilotażowe uruchomienie.

Zdaniem Izabeli Olszewskiej z zarządu GPW projekt przyczyni się do stworzenia nowych impulsów rozwojowych dla sektora rolno-spożywczego w Polsce.

[WIDEO] Powstaje polska giełda spożywcza - konferencja w centrali KOWR


"Cieszymy się, że nowoczesne rozwiązania funkcjonujące na rynku kapitałowym mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności sektora rolno-spożywczego w warunkach rosnącej konkurencji na globalizujących się rynkach. Warszawska giełda podąża ścieżką rozwojową innych rozwiniętych platform giełdowych, które na przestrzeni lat bardzo zdywersyfikowały swoją ofertę produktową, wchodząc w różne sektory gospodarcze i poszerzając listę oferowanych instrumentów" - powiedziała.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

26.10 – 24.12.2020 wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój

30.11 – 13.01.2021 można złożyć wniosek na rozwój usług rolniczych <-- zobacz więcej

30.11 – 28.01.2021 wsparcie na realizację inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy <-- zobacz więcej

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę