Rolnicy nie mają lekko. Środki do produkcji ciągle drożeją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2019,11:25 Aktualizacja: 22-02-2019,11:34
A A A

Od kilkunastu miesięcy systematycznie rosną ceny na krajowym rynku środków produkcji dla rolnictwa. I ten trend się utrzyma - przekonują eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

W lutowym wydaniu opracowania pt. "Rynek rolny" można przeczytać, że w grudniu 2018 r. środki produkcji podrożały przeciętnie o 0,3 proc. I choć tempo wzrostu stawek było wyraźnie mniejsze niż w listopadzie 2018 r., to znacznie poszło w górę w porównaniu z grudniem 2017 r.

produkcja mleka, mleko, cena mleka, koszty produkcji mleka, komisja europejska

Koszty produkcji mleka w Polsce są najniższe w Unii

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący kosztów i nadwyżek w produkcji mleka we Wspólnocie. Z przedstawionych danych za 2018 rok wynika, że Polska charakteryzuje się pod tym względem wysoką konkurencyjnością. Koszty całkowite...

"W grudniu 2018 r. w porównaniu z miesiącem poprzednim wzrosły przede wszystkim ceny nawozów mineralnych. W nieco mniejszym stopniu podrożały bezpośrednie materiały budowlane oraz maszyny rolnicze. Pod wpływem taniejących paliw ropopochodnych nośniki energii były tańsze niż miesiąc wcześniej. Ceny środków ochrony roślin wzrosły symbolicznie. Zdecydowana większość środków produkcji była wyraźnie droższa w porównaniu z grudniem 2017 r." - opisuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ.

Ekspert prognozuje, że w najbliższych miesiącach ceny środków produkcji dla rolnictwa prawdopodobnie nadal będą rosły, na co istotny wpływ będą miały sezonowe wzrosty cen środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych.

W kwestii tych ostatnich, stawki na krajowym rynku systematycznie rosną od września 2018 r.

Wynika to przede wszystkim ze stopniowo rosnącego popytu.

dochody gospodarstw rolnych, gus, hektar przeliczeniowy, krir, producenci rolni

Dochód rolników statystycznie urósł. GUS tłumaczy dlaczego

Nie milkną głosy oburzenia rolników na temat wyliczeń ich przeciętnego dochodu przez Główny Urząd Statystyczny. W piśmie do Krajowej Rady Izb Rolniczych GUS wyjaśnia, skąd biorą się liczby i nie wyklucza zmian w metodyce. Z relacji ze...

"Wzrost cen dotyczył przede wszystkim nawozów azotowych. W mniejszym stopniu podrożały również pozostałe analizowane nawozy mineralne. Najbardziej podniosły się ceny mocznika (o 2,5 proc.) oraz saletrzaku (o 2 proc.). W rezultacie w grudniu 2018 r. średnie ceny nawozów mineralnych były o ponad 4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Najbardziej w tym okresie podwyższono ceny fosforanu amonu (o 6,9 proc.)" - podaje Arkadiusz Zalewski.

Według eksperta, wzrost cen może być również następstwem obserwowanych od kilkunastu miesięcy stopniowych podwyżek stawek nawozów w światowym handlu. W ostatnich 12 miesiącach globalne ceny wzrosły średnio o ponad 20 proc.

W opracowaniu IERiGŻ można też znaleźć ciekawe dane o relacjach cen nawozów mineralnych do cen zbóż - praktycznie nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim miesiącem.

"Średnio na zakup 1 kg czystego składnika nawozu należało w grudniu 2018 r. przeznaczyć równowartość 4,3 kg pszenicy, czyli o 0,8 kg mniej niż rok wcześniej. Relacje cen nawozów do cen skupu żywca wieprzowego pogorszyły się w porównaniu z miesiącem poprzednim. Były również gorsze niż przed rokiem. Średnio na zakup 1 dt czystego składnika nawozu należało
przeznaczyć równowartość 85 kg żywca wieprzowego, tj. o 2 kg więcej niż w listopadzie 2018 r. oraz o 10 kg więcej niż rok wcześniej - czytamy w "Rynku rolnym".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement