Rolnicy mają zebrać więcej zboża. Ale wszystko zależy od pogody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
31-03-2017,15:10 Aktualizacja: 31-03-2017,15:23
A A A

Według ekspertów organizacji Copa i Cogeca tegoroczna produkcja zbożowa w Unii Europejskiej powinna utrzymać się na stabilnym poziomie i wynieść 296,6 mln ton. To o 0,8 proc. powyżej wyniku sprzed roku.  

Producenci ostrożnie jednak podchodzą do tych prognoz, gdyż jest jeszcze zbyt wcześnie by oszacować potencjalne plony. Wiele bowiem zależeć będzie od pogody w najbliższych miesiącach - informuje FAMMU/FAPA.  

Areał upraw spadł o 1,8 proc., ponieważ rolnicy zmagają się z poważnymi problemami finansowymi wynikającymi z niskich cen. Copa jest zatem tym bardziej zadowolona z wypowiedzi Phila Hogana, komisarza ds. rolnictwa UE, który ogłosił stworzenie obserwatorium rynku zbóż, roślin oleistych i białkowych, by uzupełnić wiedzę rolników i spółdzielni na temat zmian zachodzących na rynku i umożliwić im podejmowanie właściwych decyzji.

Rolnicy chcą znać więcej szczegółów na temat funkcjonowania rynków i zwracać uwagę na produkcję wtórną, która pozwala im na zróżnicowanie źródeł dochodów. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy wspólna polityka rolna coraz bardziej orientuje się na rynek, a na nich występują coraz większe wahania. Nowe obserwatorium powinno zacząć działać przed latem.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu