Pszenica i kukurydza coraz bardziej tanieją na giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
06-12-2016,8:50 Aktualizacja: 06-12-2016,9:38
A A A

Notowania pszenicy na paryskiej giełdzie Euronext w najbliższym kontrakcie obniżyły się przez tydzień o 4,8 proc. do 160,3 euro za tonę, a kukurydzy o 1,5 proc. do 164 euro.

Spadek cen pszenicy był spowodowany prawdopodobnie słabymi wynikami tygodniowego eksportu oraz mógł być częściowo odzwierciedleniem tendencji na rynku amerykańskim (spore obniżki na CBoT w Chicago) - informuje FAMMU/FAPA.

pszenica, zbiory pszenicy, produkcja pszenicy, zboża

Eksport pszenicy coraz niższy. Niemcy nowym liderem

Unia Europejska w sezonie 2016/17 sprzeda do krajów trzecich zaledwie 23,3 mln ton pszenicy. To aż o 27 proc. mniej wobec 31,9 mln ton wyeksportowanych w poprzednim sezonie - prognozuje Strategie Grains. Jeśli te szacunki ekspertów...

Według danych Komisji Europejskiej w minionym tygodniu do krajów trzecich UE sprzedała zaledwie 247,188 tys. ton pszenicy miękkiej i to mimo osłabienia euro, co powinno wspierać wywóz. Komisja obniżyła prognozę wysyłek tego zboża ze Wspólnoty w bieżącym sezonie o 1 mln ton do 24 mln ton.

Notowania zbóż na CBoT też zniżkowały. Kukurydza w kontrakcie grudniowym potaniała przez tydzień o 5,4 proc. do 130,6 dolarów za tonę, a pszenica aż o 7,5 proc. do 136,5 dolarów. Był to największy spadek cen od trzech miesięcy.

Obniżki stawek są spowodowane przede wszystkim zwiększającą się dostępnością ziarna od dostawców z półkuli południowej. Spodziewane rekordowe zbiory w Australii powodują nasilenie presji podażowej.

Ceny kukurydzy były z kolei ostatnio wspierane przez intensywną produkcję bioetanolu w USA i kurczącymi się zapasami tego biopaliwa.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu