Przetwórstwo rolno-spożywcze ma coraz większe znaczenie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2017,9:10 Aktualizacja: 05-10-2017,9:25
A A A

Znaczenie przetwórstwa rolno-spożywczego rośnie, czemu sprzyja coraz większa produkcja owoców i warzyw, jak też rosnący eksport - powiedział Rafał Antczak, wiceprezes PKO BP.  Dodał, że jego bank będzie jeszcze intensywniej niż dotąd wspierać ten sektor.

- Niedocenianym ekonomicznie faktem jest to, że rolnictwo i przetwórstwo wykazuje najszybciej rosnącą produktywność z pośród sektorów polskiej gospodarki - mówił podczas konferencji w firmie "Świeży Owoc", w której wziął także udział wicepremier Mateusz Morawiecki.

zbiory owoców, zbiory warzyw, gus, wiosenne przymrozki, straty w uprawach

GUS policzył owoce i warzywa. Jest o wiele gorzej niż przed rokiem

W tym roku przez wiosenne przymrozki zbiory owoców z drzew będą o 30-35 proc. niższe niż przed rokiem i wyniosą 2,6-2,8 mln ton. Produkcję warzyw GUS szacuje natomiast na 4,5 mln ton, czyli na poziomie z ubiegłego roku. Główny Urząd...

Wiceszef banku poinformował, że PKO BP przygotował specjalną ofertę dla rolników i małych i średnich firm, w tym z sektora owocowo-warzywnego. - Mam nadzieję, że to wszystko spowoduje, że polskie rolnictwo dalej będzie zdobywało światowe rynki - zaznaczył wiceprezes.

PKO Bank Polski oferuje rolnikom i przetwórcom owocowo-warzywnym m.in. prowadzenie rachunku bez opłat, wydłużony okres dostępności kredytu obrotowego w rachunku bieżącym, możliwość udzielania finansowania bez zabezpieczeń rzeczowych nawet do 500 tys. zł, kredyt inwestycyjny nawet na 20 lat.

Z raportu "Przetwórstwo owocowo-warzywne coraz ważniejszym sektorem w przemyśle spożywczym" wynika, że sektor ten rośnie szybciej niż branża spożywcza ogółem. Udział owoców i warzyw przetworzonych w wartości produkcji sprzedanej artykułów spożywczych w kraju w latach 2010-2016 wzrósł do 7,9 proc.

Czynnikiem wzrostu sektora jest dostęp do bazy surowcowej. Produkcja owoców w Polsce w latach 2011-2016 wzrosła o 36 proc. do 4,6 mln ton, przede wszystkim w wyniku zwiększenia produkcji jabłek (+46 proc.).

owoce, warzywa, bronisze, ceny warzyw, ceny owoców, małgorzata skoczewska

Na rynku jest mało owoców, a dużo warzyw i... grzybów

W tym roku będzie mniejsza podaż jabłek, gruszek i śliwek, a to oznacza dla konsumentów wyższe ceny. Dużo jest natomiast warzyw i grzybów - informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik rynku hurtowego w Broniszach. Powodem mniejszej...

Cechą charakterystyczną polskiego rynku owoców i warzyw jest znaczący udział przetwórstwa w zagospodarowaniu krajowych zbiorów. Szacuje się, że 40-50 proc. produkowanych u nas jabłek trafia do przetwórstwa, a truskawek ok. 65 proc., zaś warzyw ok. 30 proc.

W ocenie banku, rentowność branży przetwórstwa owocowo warzywnego utrzymuje się na dobrym poziomie, jednak spadek produkcji owoców w tym roku i wzrost kosztów surowcowych mogą doprowadzić do pogorszenia wyników finansowych.

W raporcie czytamy, że głównym rynkiem przetworów owocowo-warzywnych są kraje UE, gdzie w ubiegłym roku trafiło 76 proc. mrożonych warzyw, 79 proc. mrożonych owoców i 91 proc. zagęszczonego soku jabłkowego.

Dodano, że Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie producentem oraz eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego. Zajmuje 2. miejsce w produkcji mrożonych warzyw (po Belgii) i jest liderem w produkcji mrożonych truskawek, malin, wiśni i czarnych porzeczek.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj