Przetwórcy płacą rekordowe ceny za truskawki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2017,8:15 Aktualizacja: 04-07-2017,8:30
A A A

Kończą się zbiory truskawek w centralnej Polsce, owoce będzie można jeszcze kupić na bazarach, ale ich cena będzie rosła. Obecnie za kilogram truskawek w stolicy trzeba zapłacić 8-12 zł.

Zakłady przetwórcze na Mazowszu praktycznie zakończyły już skupowanie truskawek. W tym roku płacili rekordowe ceny. Na początku czerwca, gdy rozpoczął się skup, rolnicy dostawali za truskawki (bez szypułek) do mrożenia średnio 4,10 zł za kg; pod koniec czerwca firmy oferowały już 5,80 zł za kg - powiedziała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

owoce, warzywa, bronisze, ceny warzyw, ceny owoców, małgorzata skoczewska

Zbiory truskawek dobiegają końca. Owoce i warzywa są drogie

Truskawki, które pojawiły się na rynku później niż w poprzednich latach, powoli już się kończą. Mało jest w tym roku czereśni, które na rynku hurtowym w Broniszach sprzedawane są dosłownie "na pniu". Małgorzata...

Przypomniała, że w ubiegłym roku na początku sezonu przetwórcy nabywali te owoce w cenie 2,45 zł/kg, a na końcu 4,30 zł/kg. Średnio w tym roku w czerwcu za truskawki producenci uzyskiwali 5,10 zł/kg, podczas, gdy przed rokiem 3,65 zł.

Nosecka zaznaczyła, że w tej chwili trudno jest jeszcze oszacować wielkość zbiorów truskawek, ale prawdopodobnie będą one o 15 proc. niższe od słabych ubiegłorocznych zbiorów - 197 tys. ton.

Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku wiśni, których jak prognozuje prof. Eberhard Makosz będzie zaledwie 30 tys. ton wobec 195 tys. ton zebranych w ub.r. Owoce wymarzły także w innych regionach Europy, jest ich mniej m.in. na Węgrzech i w Serbii. Wiśnie są obok truskawek i malin najchętniej przerabianymi owocami przez przemysł - zanznaczyła Nosecka.

Ponadto możemy się w tym roku spodziewać spadku zbiorów jabłek, gruszek i śliwek. Prawdopodobnie mniej będzie malin, a ich cena może być dość wysoka, podobnie jak to było w poprzednich sezonach.

pomoc dla producentów warzyw i owoców, warzywa, owoce, phil hogan, rosyjskie embargo

Polska zyska najwięcej. Producenci owoców i warzyw dostaną wsparcie

Producenci owoców i warzyw poszkodowani przez rosyjskie embargo będą mogli jeszcze przez rok korzystać z unijnego wsparcia. KE poinformowała, że nadzwyczajne środki już stosowane jako pomoc dla rolników zostaną przedłużone do końca...

Jak zauważyła, ten rok jest bardzo trudny dla przetwórców, którzy będę mieli kłopoty z pozyskaniem dostatecznej ilości surowca, bo zbiory innych owoców też będą mniejsze, a zwłaszcza wiśni oraz dla producentów ze względu na duże straty spowodowane przymrozkami. Konsumenci zaś odczują wysokie ceny m.in. wiśni, czereśni truskawek, malin.

- Ten sezon dla producentów owoców będzie "katastroficzny". Wysokie ceny nie zrekompensują spadku produkcji - oceniła ekspertka. Zauważyła, że wysokie ceny skupu owoców, oznaczają w konsekwencji, że mrożonki, ale także dżemy i inne przetwory owocowe będą droższe.

W poniedziałek na największym w kraju rynku hurtowym w Broniszach truskawki kosztowały 6-8 zł/kg, maliny 5-7 zł/kg, czereśnie 10-17 zł/kg, a wiśni nie ma jeszcze w ofercie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu