Producenci mleka w lepszym nastroju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2016,9:00 Aktualizacja: 29-12-2016,9:07
A A A

W drugim półroczu 2016 roku ceny mleka systematycznie rosną. Rolnicy mają nadzieję, że to oznaka trwałego powrotu koniunktury - pisze w czwartkowym wydaniu "Nasz Dziennik".

Główny Urząd Statystyczny, opierając się na dokładnych danych podanych przez zakłady mleczarskie poinformował, że w listopadzie średnia cena 1 litra mleka w skupie wynosiła 1 zł i 29,69 gr. To o prawie 8 proc. więcej niż w październiku.

produkcja mleka, wzrost cen,

Rynek mleka w coraz lepszej sytuacji

Wartość indeksu Global Dairy Trade (GDT) w grudniu br. w sumie wzrósł o 2,9 proc. Tak dobra koniunktura na rynku mleka była ostatnio notowana w lipcu 2015 roku – informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów...
Najwięcej w listopadzie za mleko - prawie 1,39 zł - płaciły rolnikom mleczarnie z Podlasia, a tylko nieco mniej, bo o 4 grosze, dostawali producenci mleka z województwa warmińsko-mazurskiego.

Ale bardzo istotne jest to, że listopad był piątym z kolei miesiącem, gdy rosną ceny płacone dostawcom przez mleczarnie.

W czerwcu, który okazał się najgorszym od lat miesiącem dla rolników, dostawali oni za litr mleka tylko niespełna 1 zł. Od tamtej pory mleko drożeje i jego ceny są wyższe od czerwcowych już o blisko 30 proc.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu