Porozumienie Rolników "Zboża, oleiste i białkowe razem": trzeba opracować strategię dla polskiego rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2024,15:10 Aktualizacja: 26-01-2024,17:51
A A A

Porozumienie Rolników „Zboża, oleiste i białkowe razem”, powstałe w oparciu o sześć organizacji z branży rolniczej, które podpisały list intencyjny w tej sprawie, stawia przed sobą zadanie w postaci walki o interesy gospodarzy. Jego przedstawiciele rozmawiali już z ministrem rolnictwa.

Porozumienie utworzyły następujące organizacje: Polska Federacja Rolna, Zamojskie Towarzystwo Rolnicze, Spółdzielnia Grup „Polski Rzepak i Zboża”, Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku „Rola Człuchów”, „Krot Plon” Krotoszyn oraz Stowarzyszenie „Agroport” Bartoszyce. Na przewodniczącego tego zrzeszenia delegaci jednogłośnie wybrali Wiesława Gryna, wiceprezesa Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego.

przewodnicząca, ke, von der leyen, dialog strategiczny, forum, rolnictwo

Von der Leyen inicjuje strategiczny dialog na temat przyszłości unijnego rolnictwa

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zainicjowała w czwartek dialog strategiczny na temat przyszłości unijnego rolnictwa. Zadaniem nowego forum ma być kształtowanie wspólnej wizji przyszłości rolnictwa i systemu...

Chcą bronić rolników i wymieniać doświadczenia

Poprzez m.in. organizowanie spotkań (w tym tych z przedstawicielami władz) oraz komunikację internetową członkowie Porozumienia zamierzają realizować swoje cele, do których należą np.:

- obrona polskich producentów rolnych głównych upraw przed destabilizacją rynku, m. in. spowodowanego przez niekontrolowany import surowców i produktów rolnych z Ukrainy;

- wsparcie producentów poszczególnych upraw, przedstawiających swoje problemy zarówno w uprawie, kosztach produkcji, jak i sprzedaży - poprzez wypracowanie wspólnych stanowisk wobec decydentów;

- dbanie o partnerskie relacje handlowe pomiędzy rolnikami a skupującymi, przetwórcami, eksporterami;

- analiza rynków rolnych w Polsce, Europie i na świecie;

- wymiana doświadczeń i informacji cenowych z rynków rolnych.

Konieczna "Strategia dla polskiego rolnictwa"

W połowie stycznia skupione w ramach nowego zrzeszenia organizacje spotkały się z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Omówiono wówczas istotne sprawy dla towarowych producentów rolnych. A wnioski i propozycje działań zostały przekazane szefowi resortu w formie stanowiska.

krw, produkcja trzody chlewnej, trzoda chlewna, pogłowie loch

Krajowa Rada Wieprzowiny opracuje strategię rozwoju hodowli świń

Krajowa Rada Wieprzowiny przygotowuje strategię rozwoju branży trzody chlewnej, ze szczególnym uwzględnieniem odbudowy pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt - poinformowała PAP dyrektor Unii Producentów i Pracodawców...

Podkreślono w nim, że zdaniem Porozumienia, konieczne jest opracowanie racjonalnej „Strategii dla polskiego rolnictwa”. Zwłaszcza, że mamy trudny dla rolnictwa czas, spowodowany wojną na Ukrainie, ale także z uwagi na wymogi, jakie niesie za sobą Europejski Zielony Ład.

Działania rządów w ostatnich latach porozumienie ocenia jako „zachowawcze, chaotyczne, bardziej socjalne – wspierające mniejsze gospodarstwa, a nie wzmacniające konkurencyjność towarowych producentów rolnych, którzy są ważnym gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego kraju i jednocześnie mają potencjał, aby lepiej wykorzystywać możliwości, które stworzy większa integracja rolnictwa ukraińskiego z europejskim”.

Tworzące Porozumienie organizacje wypracowały szereg wniosków i zaleceń, których wdrożenie wspomogłoby istotnie polskie rolnictwo. Można się z nimi zapoznać, zaglądając do wspomnianego stanowiska, które załączamy poniżej.

Poleć
Udostępnij