Polskich truskawek wciąż bardzo mało na rynku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2021,10:10 Aktualizacja: 13-05-2021,10:14
A A A

Na rynku hurtowym w Broniszach polskich truskawek jest nadal mało, natomiast sporo jest dostaw z importu. Znacznie podrożały ubiegłoroczne warzywa korzeniowe, bo brakuje młodych.

- Truskawki są w ilościach śladowych, sprzedają je 2-3 osoby w opakowaniach jednokilogramowych. Kosztują 30-34 zł za kilogram - poinformował Maciej Kmera,  ekspert rynku. Dodał, że o ile wcześniej oferowane były truskawki z upraw szklarniowych, to obecnie sprzedawane są już owoce uprawniane w gruncie, spod folii.

rynek hurtowy w broniszach, bronisze, maciej kmera, ceny owoców i warzyw

Drogie warzywa. Zła pogoda ogranicza handel

Nieprzychylna aura ogranicza handel warzywami na rynku hurtowym w Broniszach. Krajowych młodych jest mało i są droższe niż w ubiegłym roku. Nie ma jeszcze truskawek - poinformował Maciej Kmera, ekspert rynku. Handel jest także ograniczony z powodu...

Prawdopodobnie kilka słonecznych ostatnich dni znacznie przyspieszy dojrzewanie truskawek, ale jak duża będzie podaż, zależy od pogody, a meteorolodzy zapowiadają deszcze.

Kmera zaznaczył, że w ofercie na rynku jest za to dużo truskawek pochodzących z importu m.in. z Grecji. Ich cena to 17-19 zł za kg.

Dużą zmianą na rynku jest znaczny wzrost stawek wszystkich warzyw korzeniowych, takich jak pietruszka, seler, buraki czy kapusta. Według eksperta jest to spowodowane brakiem młodych warzyw. Tych produktów nie można sprowadzić, gdyż inne kraje raczej ich nie produkują. W polskiej kuchni są z kolei powszechnie wykorzystywane do zup czy sałatek.

Drożeją też polskie ziemniaki. O tej porze roku jest ich mało, gdyż z różnych względów trudno jest przechować je w dobrym stanie do wiosny. Dlatego oferowane są na rynku młode ziemniaki sprowadzane np. z Cypru.

W Polsce pogoda też opóźniła uprawę ziemniaków, dopiero kilka dni temu pojawiły się pierwsze irgi, ale po 12-14 zł/kg.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt