Polska z każdym rokiem więcej zarabia na eksporcie żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2021,8:00 Aktualizacja: 27-11-2021,19:36
A A A

Eksport produktów rolno-spożywczych systematycznie rośnie. W 2020 roku jego wartość wyniosła 34,3 mld euro, co było najlepszym wynikiem w historii - poinformował Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa.

- Od lat głównym odbiorcą polskiej żywności są Niemcy. Wartość wywozu żywności na ten rynek osiągnęła wartość ponad 8,6 mld euro, co oznaczało udział na poziomie 25 proc. w całej zagranicznej sprzedaży - przypomniał polityk.

eksport żywności, Henryk Kowalczyk, Bliski Wschód, kraje arabskie, ceny jabłek

Trzeba szukać nowych kierunków eksportu. Minister ma swoje typy

W związku z sytuacją na granicy trzeba szukać nowych kierunków eksportu - zauważył Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Wskazał na Daleki Wschód oraz kraje arabskie. Szef resortu pytany był na antenie Programu...

Saldo w obrotach artykułami rolno-spożywczymi jest dodatnie. W ubiegłym roku osiągnęło poziom 11,6 mld euro i w porównaniu z 2015 rokiem wzrosło o blisko 50 proc. (7,8 mld euro).

Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że na tak dobre wyniki ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych zaliczył: konkurencyjne ceny polskiej żywności w stosunku do rynków zagranicznych związane z niższymi kosztami produkcji i jej efektywnością, stosowanie nowoczesnych technologii przetwórczych, wykorzystanie wysokiej jakości surowców rolnych, coraz dłuższa lista uznanych za granicą polskich wyrobów tradycyjnych.

W ciągu ostatnich 10 lat polski wywóz rolno-spożywczy wzrósł blisko 2,5-krotnie. Nasz kraj zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów żywności w Unii Europejskiej. Wartość salda w handlu zagranicznym żywnością na poziomie ponad 11,6 mld euro daje nam 3. lokatę wśród 10 krajów UE posiadających dodatnie saldo wymiany (pozostałe kraje są importerami netto żywności).

Zdaniem Kaczmarczyka o dobrej pozycji naszego sektora rolno-żywnościowego świadczy również rosnący udział wysyłek tej grupy produktów w polskim wywozie ogółem, który wzrósł z 11 proc. w 2010 roku do ponad 14 proc. w roku 2020.

- W najbliższej perspektywie Polska powinna utrzymać przewagę kosztowo-cenową w produkcji większości artykułów rolno-spożywczych. Mam nadzieję, że również w kolejnych latach eksport żywności będzie rozwijał się co najmniej tak samo dynamicznie jak do tej pory - podsumował wiceminister rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement