Pochodzi z Ameryki, ale jest naszym hitem eksportowym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2018,10:10 Aktualizacja: 10-10-2018,10:16
A A A

Borówka wysoka pochodzi z Ameryki Północnej, ale rozprzestrzeniła się w naturalnym środowisku wielu krajów. Jest też w wielu państwach uprawiana - między innymi w Polsce.

- Nasi plantatorzy mają się czym pochwalić - mówi Marzena Trajer, dyrektor Biura Analiz i Strategii w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia. Jak wynika z ostatnich danych areał uprawy tych owoców wzrósł już u nas do 11 tys. hektarów, zaś zbiory od 2004 r. do 2017 r. zwiększyły się z 4 tys. do 16. tys. ton.

sprzedaż owoców, owoce, przetwory owocowe, jabłka, eksport owoców

Sprzedajemy coraz mniej owoców. Eksport stoi na jabłkach

W pierwszym półroczu bieżącego roku z Polski wyeksportowano 536,2 tys. t świeżych owoców (-40 proc. rok do roku) za 295,2 mln euro (-14 proc.) - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Najwięcej (aż 430,1 tys. t) sprzedano...

Polska jest największym producentem borówek w Unii Europejskiej. Eksport z naszego kraju również osiągnął znaczące rozmiary. Ekspertka wylicza, że w ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż tych owoców poszła w górę z 2,8 tys. do 5,2 tys. ton.

- Z tego ponad 90 proc. trafia do krajów Unii Europejskiej, przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii - podkreśla Trajer na antenie rozgłośni.

Dla rodzimych plantatorów borówki w najbliższych latach wyzwaniem będzie rosnąca produkcja na świecie. Jest to związane z pojawianiem się nowych regionów uprawy, głównie w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej. A to z pewnością zwiększy konkurencję na rynkach zagranicznych.
 

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj