Plony kukurydzy będą niższe niż przewidywano

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
04-10-2016,13:40 Aktualizacja: 04-10-2016,14:13
A A A

Unijny zespół monitorujący kondycję upraw zredukował z 7,23 do 6,84 ton z hektara szacunki średnich plonów kukurydzy we Wspólnocie. To efekt kilkutygodniowych upałów i suszy pod koniec lata w niektórych krajach.

Eksperci z MARS podkreślają, że jest to wynik o 1,3 proc. gorszy od średniej z ostatnich pięciu lat, ale zarazem lepszy od ubiegłorocznego, bardzo słabego rezultatu wynoszącego zaledwie 6,31 t/ha - informuje FAMMU/FAPA.  

kukurydza, susza, uprawy kukurydzy, Polski Związek Producentów Kukurydzy, tadeusz michalski

Produkcja kukurydzy jest coraz mniej opłacalna

Według Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, tegoroczne zbiory w Polsce mogą wynieść 3,5 mln ton, ze względu na niekorzystną pogodę pod koniec lata. GUS ocenia, że zbiory będą na poziomie 4,1 mln ton. Kukurydzę uprawia się na tzw....

W niektórych rejonach Europy (nie tylko w Unii) w ostatnich kilu tygodniu odnotowywano rekordowe upały. Dotyczy to zwłaszcza wschodniej Rumunii, Bułgarii, południowej Ukrainy oraz południowej Francji i zachodnich Włoch.

Plonowanie kukurydzy we Francji, która jest liderem w unijnej produkcji tego gatunku, jest obecnie szacowane na 7,65 t/ha w porównaniu do 8,83 t/ha miesiąc wcześniej. Oznacza to plony niższe zarówno w zestawieniu z ubiegłorocznymi (8,36 t/ha), jak i ze średnią 5-letnią (o 16 proc.).

W Rumunii średnie plonowanie zostało określone na 3,2 t/ha wobec 3,81 t/ha w poprzednim raporcie. Jest to zbliżony rezultat do ubiegłego sezonu (3,16 t/ha), ale jednocześnie o 16 proc. niższy od średniej z ostatnich 5 lat.

Rekordowe plony kukurydzy zapowiadają się za to na Węgrzech. To efekt obfitych opadów deszczu w lipcu. Plony w tym kraju zostały oszacowane na 7,98 t/ha wobec 7,48 t/ha miesiąc wcześniej. To jednocześnie wyższy wynik o 40 proc. od tego sprzed roku i 38 proc. od średniej z 5 lat. 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj