Pierwsze polskie truskawki o połowę droższe niż rok temu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2017,13:30 Aktualizacja: 13-05-2017,13:51
A A A

Na rynku hurtowym w Broniszach pojawiły się już pierwsze polskie truskawki z tuneli. Kosztują 21-26 zł za kg, czyli o połowę więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Na razie owoców jest mało, truskawki z upraw polowych będą opóźnione ok. 10 dni.

Małgorzata Skoczewska, rzecznika rynku poinformowała, że truskawek z tuneli foliowych na razie jest niewiele i są mało dojrzałe. Natomiast na pierwsze truskawki z upraw polowych trzeba jeszcze poczekać, ale i tak będzie ich mało.

sadownictwo, sadownicy, straty w sadach. jabłonie, grusze, wiśnie

Sadownicy są załamani. Owoce wymarzły, ceny pójdą w górę

Ostatnie przymrozki spowodowały duże zniszczenia w sadach, wymarzły czereśnie, wiśnie i jabłonie. Owoców będzie znacznie mniej, a ich ceny mogą być wyższe - alarmuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Komisje...

Z informacji uzyskanych od plantatorów wynika, że wczesne odmiany całkowicie wymarzły.

Lepsza sytuacja powinna być z odmianami późniejszymi, ale termin głównego zbioru na pewno się opóźni.

Dostawcy już mówią o stratach w produkcji czereśni. W ocenie Grzegorza Pagacza, sadownika z powiatu wieluńskiego, przymrozki obniżą produkcję tych owoców prawdopodobnie o połowę w stosunku do ubiegłego roku. Oznacza to znacznie wyższe ceny.

W ubiegłym roku zebrano w Polsce rekordową ilość czereśni - 54 tys. ton wobec 48 tys. ton rok wcześniej. Na początku sezonu, czyli pod koniec czerwca czereśnie kosztowały wówczas 5-12 zł za kg w zależności od odmiany.

Droższe mogą być też wiśnie, morele, porzeczki, a także gruszki.

Druga fala mrozów majowych dotknęła kwitnące jabłonie. Zbigniew Przybyszewski, sadownik z grójeckiego zauważa, że choć na pierwszy rzut oka strat w sadach jabłoniowych nie widać, to kwiaty mają uszkodzone słupki i zalążnie, i owoców nie będzie. Ma on jednak nadzieję, że rozwiną się późniejsze kwiaty, które mogą dać owoce.

owoce, warzywa, wycofywanie z rynku owoców i warzyw, sadownictwo, rosyjskie embargo

Jest projekt w sprawie wsparcia dla producentów owoców i warzyw

Większe wsparcie finansowe dla zrzeszonych w organizacjach producentów owoców i warzyw, prostsze zasady i mniej obciążeń administracyjnych - takie zmiany w przepisach dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo...

Dodatkowym utrudnieniem w uprawach polowych jest brak zapylania. Było zimno, pszczoły nie wychodziły z uli i nie zapylały kwiatów.

W ofercie rynku hurtowego są też wcześniej dojrzewające truskawki węgierskie. Jednak w tym roku dostawy tych owoców także są mniejsze, a cena wysoka od 21 do 26 zł za kilogram. Rok temu kosztowały 15 zł/kg.

Znaczna wilgotność gleb spowodowała późniejsze wysadzenie rozsad, co uchroniło niektóre uprawy od strat mrozowych. Jednak wpłynie to, podobnie jak w innych uprawach polowych, na opóźnienie zbiorów.

- Konsumenci muszą być przygotowani na dostawy kapusty i kalafiorów spod osłon i wyższe ceny - zaznacza Skoczewska.

Młoda, krajowa kapusta kosztuje teraz 3-4 zł za sztukę, ale główki są małe i słabo zbite. Sprowadzana z Macedonii kapusta młoda jest wprawdzie większa i ma bardziej zwarte liście, ale jest droższa, po 5,5 zł za sztukę.

Tanieją krajowe pomidory, ale są na razie o 30 proc. droższe niż przed rokiem i w ofercie hurtowej kosztują 4 zł za kg.

Zdrożały szparagi. Jeszcze w ubiegłym tygodniu ich ceny były na poziomie ubiegłorocznych, teraz kosztują 14-20 zł za kilogram, czyli o 1/5 drożej niż w ub.r

Rabarbar jest droższy o 20 proc. w porównaniu do ceny sprzed roku i kosztuje od 4 do 5 zł za kilogram.

Za polskie młode ziemniaki odmiany Irga z upraw szklarniowych trzeba zapłacić 10-14 zł za kilogram.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt