Na rynku zbóż spokojnie. Notowania bez większych wahań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
10-01-2017,8:15 Aktualizacja: 10-01-2017,8:52
A A A

Notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie Euronext w pierwszym tygodniu 2017 roku nie wykazywały większych wahań. Tona kukurydzy w kontrakcie marcowym kosztowała 169,5 euro, a pszenicy 170 euro.

Słabsze euro wsparło nieco ceny, ale na parkiecie nadal panował świąteczno-noworoczny spokój. Sytuacja podażowa na światowym rynku zbożowym nadal jest "ciężka" - informuje FAMMU/FAPA.

zboża, produkcja zbożowa, zbiory zbóż, chiny, areał upraw, uprawa, zalesianie

Produkcja zbożowa będzie spadać do 2020 roku

Do 2020 roku produkcja zbóż w Chinach ma zmniejszyć się o około 2,5 proc. (15 mln ton). To efekt wycofywania z uprawy mocno skażonych lub zdegradowanych obszarów, w celu ich rehabilitacji. Według propozycji rządu w Pekinie w...

Notowania pszenicy nieznacznie umocniły się, na co wpływ miały takie czynniki jak: osłabienie euro wspierające eksport, ograniczone zasoby pszenicy wysokiej jakości we Francji oraz obawy o kondycję upraw ozimych z powodu niskich temperatur i braku wystarczającej pokrywy śnieżnej chroniącej oziminy przed mrozem. 

W Niemczech pszenica (12 proc. białka) z dostawą do Hamburga jest oferowana po cenie o 4,5 euro za tonę wyższej w porównaniu z notowaniami na Euronext. Kupujący szukali natomiast ziarna tańszego o euro.

W Polsce stawki proponowane przez eksporterów w zakupie pszenicy (o zawartości 12,5 proc. białka) kształtowały się ostatnio w przedziale 730-735 zł za tonę z dostawą do portów w styczniu, czyli bez zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem.
zboża, zbiory zbóż, pszenica, jęczmień, kukurydza, eksport zbóż

Szacunki produkcji zbóż coraz wyższe

Eksperci z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa podwyższyli w ostatnim raporcie szacunki światowej produkcji zbóż w sezonie 2016/17 z 2 548,16 do 2 562,12 mln ton. Prognozy zbiorów pszenicy skorygowano w górę z 744,72 do...

Utrzymuje się szybkie tempo wywozu pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy z Polski, jednak oferty ze strony krajowych dostawców są dość ograniczone. Handlowcy zgłaszają problemy z zakupem większych partii towaru bowiem rolnicy albo lokalni handlowcy wstrzymują się ze sprzedażą w oczekiwaniu za wzrost cen.

Pod koniec grudnia jeden statek z ładunkiem 30 tys. ton pszenicy opuścił port w Gdyni (dostawa do Afryki Południowej), inny z takim samym ładunkiem wyekspediowano do Barcelony. Kolejny o ładowności 50 tys. ton został odprawiony w... nieznanym kierunku. W porcie szczecińskim trwał załadunek 40 tys. ton pszenicy z przeznaczeniem do Mozambiku.

W drugiej połowie grudnia GUS podał wynikowy szacunek zbiorów zbóż w Polsce w wysokości 30,1 mln ton, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Pszenicy zebrano łącznie (odmian ozimych i jarych) 11,1 mln ton, tj. prawie tyle samo co rok wcześniej. Obrodziła kukurydza. GUS oszacował jej zbiory na 4,2 mln ton (1 mln ton więcej rok do roku).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu