Na rynku zbóż spokojnie. Notowania bez większych wahań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
10-01-2017,8:15 Aktualizacja: 10-01-2017,8:52
A A A

Notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie Euronext w pierwszym tygodniu 2017 roku nie wykazywały większych wahań. Tona kukurydzy w kontrakcie marcowym kosztowała 169,5 euro, a pszenicy 170 euro.

Słabsze euro wsparło nieco ceny, ale na parkiecie nadal panował świąteczno-noworoczny spokój. Sytuacja podażowa na światowym rynku zbożowym nadal jest "ciężka" - informuje FAMMU/FAPA.

zboża, produkcja zbożowa, zbiory zbóż, chiny, areał upraw, uprawa, zalesianie

Produkcja zbożowa będzie spadać do 2020 roku

Do 2020 roku produkcja zbóż w Chinach ma zmniejszyć się o około 2,5 proc. (15 mln ton). To efekt wycofywania z uprawy mocno skażonych lub zdegradowanych obszarów, w celu ich rehabilitacji. Według propozycji rządu w Pekinie w...

Notowania pszenicy nieznacznie umocniły się, na co wpływ miały takie czynniki jak: osłabienie euro wspierające eksport, ograniczone zasoby pszenicy wysokiej jakości we Francji oraz obawy o kondycję upraw ozimych z powodu niskich temperatur i braku wystarczającej pokrywy śnieżnej chroniącej oziminy przed mrozem. 

W Niemczech pszenica (12 proc. białka) z dostawą do Hamburga jest oferowana po cenie o 4,5 euro za tonę wyższej w porównaniu z notowaniami na Euronext. Kupujący szukali natomiast ziarna tańszego o euro.

W Polsce stawki proponowane przez eksporterów w zakupie pszenicy (o zawartości 12,5 proc. białka) kształtowały się ostatnio w przedziale 730-735 zł za tonę z dostawą do portów w styczniu, czyli bez zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem.
zboża, zbiory zbóż, pszenica, jęczmień, kukurydza, eksport zbóż

Szacunki produkcji zbóż coraz wyższe

Eksperci z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa podwyższyli w ostatnim raporcie szacunki światowej produkcji zbóż w sezonie 2016/17 z 2 548,16 do 2 562,12 mln ton. Prognozy zbiorów pszenicy skorygowano w górę z 744,72 do...

Utrzymuje się szybkie tempo wywozu pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy z Polski, jednak oferty ze strony krajowych dostawców są dość ograniczone. Handlowcy zgłaszają problemy z zakupem większych partii towaru bowiem rolnicy albo lokalni handlowcy wstrzymują się ze sprzedażą w oczekiwaniu za wzrost cen.

Pod koniec grudnia jeden statek z ładunkiem 30 tys. ton pszenicy opuścił port w Gdyni (dostawa do Afryki Południowej), inny z takim samym ładunkiem wyekspediowano do Barcelony. Kolejny o ładowności 50 tys. ton został odprawiony w... nieznanym kierunku. W porcie szczecińskim trwał załadunek 40 tys. ton pszenicy z przeznaczeniem do Mozambiku.

W drugiej połowie grudnia GUS podał wynikowy szacunek zbiorów zbóż w Polsce w wysokości 30,1 mln ton, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Pszenicy zebrano łącznie (odmian ozimych i jarych) 11,1 mln ton, tj. prawie tyle samo co rok wcześniej. Obrodziła kukurydza. GUS oszacował jej zbiory na 4,2 mln ton (1 mln ton więcej rok do roku).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj