MRiRW: jest możliwość wydzierżawienia gruntów rolnych na Ukrainie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2024,7:20 Aktualizacja: 25-05-2024,0:32
A A A

W ramach specjalnego programu realizowanego na Ukrainie obcokrajowcy, w tym oczywiście Polacy, mogą podejmować długoletnie dzierżawy tamtejszej państwowej ziemi rolnej – wynika z informacji przekazanej przez polski resort rolnictwa.

„Inwestorzy zagraniczni – w tym polscy – mają możliwość udziału w trwającym procesie prywatyzacyjnym ukraińskiego mienia państwowego, mimo że obecnie zakup ziemi przez obcokrajowców w Ukrainie nie jest możliwy. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie i przebieg działań prywatyzacyjnych w Ukrainie jest Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy (www.spfu.gov.ua)” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Jak w nim dodano, w ramach tzw. programu Land Bank (Bank Ziemi), prowadzonego przez Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy, będzie możliwa również długoterminowa dzierżawa gruntów rolnych należących do państwa (na okres 25 lat – pod uprawy wieloletnie lub 14 lat – pod uprawy jednoroczne).

„Zainteresowanych współpracą z Funduszem Mienia Państwowego Ukrainy zachęcamy do zapoznania się z z informacjami dostępnymi na stronie: www.privatization.gov.ua” – wskazuje resort rolnictwa.

Jednocześnie zwraca uwagę, że „wszelkie ryzyko ewentualnych działań inwestycyjnych w Ukrainie ponoszą wyłącznie inwestorzy”.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich