Mało ofert sprzedaży zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2021,14:00 Aktualizacja: 30-03-2021,14:03
A A A

Po okresie nieco większej rynkowej podaży zbóż, głównie pszenicy, obecnie liczba ofert sprzedaży ziarna spadła. Znacznie wzrosły ceny kukurydzy - jest jej mało na rynku może brakować do nowych zbiorów - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Eksperci zaznaczają, że obecnie sprzedaż zbóż nie jest dla rolników priorytetem, szczególnie że ceny oferowane przez przetwórców i eksporterów są w ostatnich dniach nieco niższe, a wielu gospodarzy rozpoczęło już prace polowe.

Ceny skupu produktów rolnych, raport gus, Paweł Wyrzykowski, ziemniaki

Ceny skupu produktów rolnych idą w górę przez mniejszą podaż

Obserwowany w lutym wzrost cen skupu produktów rolnych w porównaniu ze styczniem był spowodowany ich mniejszą dostępnością - mówi Paweł Wyrzykowski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas. Najbardziej przez...

Według Izby, od dłuższego czasu podaż zbóż na północy i zachodzie kraju jest mocno uszczuplona, w związku z bardzo dużym eksportem realizowanym drogą morską i lądową do Niemiec. Mniej zapasów ziarna jest także w magazynach w południowo-wschodniej części kraju, gdzie trudno kupić większe partie zbóż, w tym pszenicy.

"Oceniamy, iż obecnie najwięcej zmagazynowanego ziarna jest jeszcze w centrum kraju, ale i tutaj rynkowa podaż praktycznie wszystkich zbóż jest mocno uszczuplona" - zaznaczono w komunikacie.

Problemy z zakupem ziarna występują także w przypadku jęczmienia i pszenżyta. Bardzo mała jest podaż kukurydzy, której ceny dobiły do stawek pszenicy. "Wiele wskazuje na to, że kukurydzy na rynku krajowym zabraknie do nowych zbiorów, co będzie silnym wsparciem jej cen" - oceniają eksperci Izby.

Obecnie ceny pszenicy konsumpcyjnej i paszowej są na poziomie 900-980 zł/tona, tyle samo kosztuje kukurydza, która w poprzednich latach była tańsza. Drogie są także pozostałe zboża, jęczmień i pszenżyto - 780-880 zł/t; owies - 620-660 zł/t.

ceny żywności, Jakub Rybacki, Polski Instytut Ekonomiczny, przetwory mleczne

Żywność bardziej podrożeje w drugiej połowie roku

Ceny detaliczne żywności mocniej wzrosną w drugiej połowie roku - spodziewamy się dynamiki zbliżonej do 3 proc. - mówi Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak podał GUS w lutym ceny skupu podstawowych produktów rolnych:...

W opinii ekspertów, "rekordowo duży eksport kukurydzy w bieżącym sezonie, także śladowy jej przywóz z południa Europy i praktycznie brak importu z Ukrainy, zapewne przyczynią się do wystąpienia silnych napięć w bilansie tego zboża w dalszej części sezonu".

Przetwórcy już zawierają kontrakty na zakup rzepaku z nowych zbiorów nadal oferując bardzo wysokie ceny. Za rzepak z dostawą w lipcu/sierpniu są gotowi zapłacić 1950-2010 zł za tonę. Obecnie kosztuje 2300-2400 zł.

Izba informuje, że w portach nadal jest obserwowany wzmożony ruch, co od pewnego czasu wywołuje pewne problemy logistyczne w załadunkach statków. W marcu eksport pszenicy drogą morską będzie mniejszy niż miesiąc wcześniej, ale ciągle znaczny (ok. 250 tys. ton).

Pod koniec marca rozpoczęły się załadunki pszenicy z przeznaczeniem do odbiorów w Algierii, które będą trwały przez cały kwiecień i łączny wolumen załadowanej pszenicy do tego kraju w tym miesiącu może przekroczyć 300 tys. ton.

Import ziarna z krajów sąsiednich jest niewielki i dotyczy głównie regionów przygranicznych. Przywożona jest przede wszystkim pszenica z Czech i Słowacji. Śladowy jest import kukurydzy z tych krajów, jak również z Ukrainy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu