Malinowy sezon rozpoczęty. Owoce będą drogie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2021,11:15 Aktualizacja: 15-07-2021,11:28
A A A

Letnie odmiany malin są już powszechnie oferowane na rynku hurtowym w Broniszach, można je też kupić na targowiskach i w warzywniakach. Zdaniem ekspertów, ceny tych owoców są zróżnicowane.

We wspomnianych Broniszach w środę maliny sprzedawano po 14-20 zł za kg i szybko zniknęły ze sprzedaży - już wczesnym rankiem zabrakło towaru. Na lubelskim rynku hurtowym Elizówka owoce oferowano w cenie 8-11 zł za 500-gramowy pojemnik. Województwo lubelskie jest największym w Polsce zagłębiem produkcyjnym malin, stąd pochodzi nawet 85 proc. wytwórczości.

produkca i eksport malin, kowr, owoce jagodowe

Polska czołowym producentem malin

Polska jest piątym producentem malin na świecie i liderem w Unii Europejskiej, większość zbiorów jest eksportowana, głównie do Niemiec - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Największymi producentami malin są: Rosja, Meksyk,...

Ceny na bazarach, w warzywniakach i w sklepach są zróżnicowane - zależą m.in. od źródła zaopatrzenia bowiem są to owoce łatwo psujące się, na ogół marża jest dość wysoka.

Z analiz rynku hurtowego w Broniszach wynika, że cena (w tygodniu 5-11 lipca) wynosiła 15 zł/kg i była o ponad 20 proc. wyższa od średniej wieloletniej (2011-2021). W ubiegłym roku była na poziomie 18,9 zł/kg, ale rok wcześniej wyniosła 10,4 zł/kg.

W tym roku, ze względu na niesprzyjającą pogodę, zbiory malin są opóźnione o dwa tygodnie, stąd pod koniec czerwca były droższe niż rok wcześniej.

Według ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), stawki hurtowe tych owoców w okresie 28–30 czerwca kształtowały się w przedziale od 18 zł/kg do 40 zł/kg. Najniższe ceny pod koniec czerwca uzyskiwano na rynku hurtowym w Bydgoszczy (18-20 zł/kg) i Rzeszowie (20-25 zł/kg), natomiast najwyższe w Lublinie (40 zł/kg) oraz Łodzi i Wrocławiu (32-40 zł/kg).

truskawski, zbiory i cena truskawek, Maciej Kmera, Bronisze, Bożena Nosecka

Truskawki po głównych zbiorach. Ile kosztują?

Główne zbiory truskawek już się zakończyły, choć owoce te stale są w sprzedaży. W tym roku ceny hurtowe były na poziomie lat ubiegłych - poinformował Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach. Jego zdaniem truskawki będą w sprzedaży...

Zdaniem Bożeny Noseckiej z IERiGŻ, raczej trzeba się spodziewać, że ceny malin w tym roku będą wysokie. Przede wszystkim może zadecydować o tym bardzo duży popyt ze strony przetwórstwa. Jak zaznaczyła, przemysł nie ma zapasów malin i obecnie stara się pozyskać jak najwięcej towaru. Świadczą o tym wysokie ceny skupu - rozpoczął się w ubiegłym tygodniu do 10 zł/kg za klasę ekstra, podczas gdy w ubiegłym roku płacono 5 zł/kg.

W tym tygodniu cena podskoczyła do 12 zł/kg. - Jest to absolutna rewelacja - oceniła ekspertka. Podkreśliła, że w tym roku pogoda nie była sprzyjająca do upraw malin i letnich odmian będzie prawdopodobnie mniej.

Nie wiadomo jeszcze, jakie zbiory będą tzw. maliny jesiennej. W 2020 r. zbiory malin były dość dobre - 116 tys. ton wobec 75,7 tys. ton rok wcześniej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt