Łatwiej będzie wysłać zboża w świat. Skok na głęboką wodę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Radosław Jankiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2019,10:00 Aktualizacja: 05-12-2019,10:06
A A A

- Państwowe nabrzeże portowe, które ma służyć do przeładunku zbóż i innych nasion, pozwoli polskim rolnikom sprzedawać swoje produkty na rynkach globalnych - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Powstanie w Gdyni, ale również ma być docelowo w zespole portów Szczecin-Świnoujście. Chcemy kupić prywatne nabrzeże - myślę, że uda nam się dogadać z dotychczasowym właścicielem" - poinformował szef resortu.

jan krzysztof ardanowski, minister rolnictwa, eksport rolny, agroprzedsiębiorca

Wartość polskiego eksportu rolnego może przekroczyć 30 mld euro

Wszystko wskazuje, że w tym roku wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych będzie większa niż w 2018 r., gdy wyniosła 30 mld euro - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas Gali Ogólnopolskiego...

Jak dodał, operatorzy na rynku zbóż - prywatne firmy, pośrednicy, zorganizowani rolnicy czy wielcy dzierżawcy - jeżeli znajdą kupca za granicą, będą mogli przywieźć zboże do magazynu w państwowym nabrzeżu portowym, a państwo zapewni sprawny załadunek na statek, który po nie przypłynie.

Podkreślił, że przy załadunku w planowanym nabrzeżu muszą być odpowiednie tzw. moce zasypowe, czyli szybkość załadunku z portowego magazynu na statek.

- Jak mnie poinformowano, musi to być zasyp ok. 1,5 tys. ton zboża na godzinę - takie są w tej chwili standardy ładowania na okręty. Wtedy państwo swoją infrastrukturę portową każdemu zapewni. To jest coś historycznego, to jest skok na głęboką wodę, dosłownie i w przenośni. Rolnicy mogą myśleć już nie tylko w kategoriach powiatu, województwa, części Polski, ale obrotu globalnego. Cieszyłbym się, gdyby to robili zorganizowani rolnicy - powiedział Ardanowski.

Dodał, że toczy się dyskusja na temat własności gruntu w Gdyni, na którym ma powstać państwowe nabrzeże portowe.

- On należy do Skarbu Państwa, będąc w zarządzie Portu w Gdyni. Podjęliśmy rozmowy z ministrem gospodarki morskiej, teraz to trochę komplikuje nowe ministerstwo, które przejmuje cały zasób Skarbu Państwa. Myślę, że jeszcze kilka miesięcy potrwa to uzgadnianie szczegółów transakcji - stwierdził minister i dodał, że resort ma już pieniądze przygotowane na zakup.

- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie tym, który to zakupi - szacujemy, że może to kosztować kilkadziesiąt milionów złotych - trwają negocjacje - powiedział i wskazał, że przy realizacji inwestycji będzie trzeba także przebudować system załadunku zbóż na okręty.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt