Kryzys w branży cukrowniczej. Surowiec nigdy nie był tak tani

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2018,10:50 Aktualizacja: 21-09-2018,10:59
A A A

Obecny kryzys w sektorze cukrowniczym UE jest "bez precedensu" - ocenia Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE). Ceny cukru na świecie i w Unii są najniższe w historii.

"Rok po zakończeniu obowiązywania systemu kwotowego sektor produkcji cukru buraczanego we Wspólnocie nadal boryka się z poważnymi zawirowaniami. Tego lata ceny cukru na świecie i w UE osiągnęły najniższe w historii poziomy, znacznie poniżej progu referencyjnego i kosztów produkcji w UE" - napisała CIBE w komunikacie prasowym.

Krajowa Spółka Cukrowa, ksc, polski cukier, jan krzysztof ardanowski, kampania cukrownicza, produkcja buraka cukrowego

W KSC ruszyła kampania cukrownicza

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa uczestniczył w inauguracji kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., która odbyła się oddziale "Cukrownia Kruszwica". - Produkcja buraków cukrowych nadal jest...

Na europejskich plantatorów negatywnie ponadto wpływają, zdaniem organizacji, restrykcyjne decyzje dotyczące stosowania środków ochrony roślin i nowych technik hodowlanych.

W ocenie CIBE, obecna sytuacja poważnie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych i prężności unijnego sektora cukrowniczego. Dlatego europejscy plantatorzy wzywają do podjęcia pilnych działań i zaprzestania przez instytucje unijne polityki typu "poczekamy i zobaczmy".

Jak zaznaczyli, "jedynym wygranym reformy jest przemysł spożywczy wykorzystujący cukier, który w ciągu jednego roku zyskał 1,5 mld euro kosztem rodzin rolniczych".

Według organizacji przyczyną wahań cen i obecnego załamania cen cukru (-26 proc. w UE od września 2017 r.) są światowe potęgi w produkcji tego surowca, takie jak np. Brazylia oraz działania spekulantów i krajów trzecich, które sprzedają subsydiowany cukier poniżej kosztów produkcji.

W tej sytuacji unijna produkcja cukru może być zagrożona z powodu braku odpowiednich narzędzi zarządzania ryzykiem oraz niemożności ochrony przez plantatorów ich marży i dochodów.
ABW, UOKiK, cukier, cena cukru, KSC, Jarosław Sachajko, zawiadomienie

Cukier tańszy niż woda. Zawiadomienie do ABW i UOKiK

Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) składa zawiadomienie do ABW i UOKiK ws. sprzedaży w Polsce cukru poniżej kosztów produkcji przez zachodnie cukrownie. Według posła Kukiz'15, to celowe działanie zachodnich...

Przewiduje się, że produkcja cukru w UE w roku 2018/19 będzie niższa z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w tym sezonie w wielu regionach Europy, co dodatkowo pogłębi bardzo złą sytuację finansową plantatorów buraków. Wstępne szacunki CIBE na kampanię 2018/19 pokazują spadek produkcji w UE o około 2,4 mln t.

Komisja Europejska szacuje, że unijna produkcja cukru buraczanego w roku gospodarczym 2017/2018 wyniesie 20,9 mln ton wobec 16,8 mln ton w roku 2016/2017 (wzrost o 24 proc.). W Polsce produkcję cukru oszacowano na 2,3 mln ton wobec blisko 2 mln ton w roku 2016/2017 (wzrost o 10 proc.).
 
Międzynarodowa organizacja plantatorów uważa, że aby zachować zrównoważoną uprawę buraków w UE i utrzymać odpowiedni poziom dochodów rolników należy wprowadzić większą przejrzystość w zakresie zawierania umów na dostawy buraków, ustalania cen, wskaźników, klauzul dotyczących podziału wartości. Postuluje wprowadzenie możliwości zabezpieczeń dla plantatorów przed zmianami na rynku oraz do wprowadzenie zakazu nieuczciwych praktyk handlowych.

silos, cukier, KSC, Krajowa Spółka Cukrowa, Stargard, zachodniopomorskie

Otwarto silos cukru w Stargardzie. Ważna inwestycja KSC

Nowy silos cukru, inwestycję Krajowej Spółki Cukrowej, otwarto w czwartek w Cukrowni Kluczewo w Stargardzie (Zachodniopomorskie). Cukrownia ma być teraz samowystarczalna w produkcji i magazynowaniu cukru. - Regulujemy sobie rynek magazynowy,...

Zwrócono uwagę, że aby rolnicy mogli radzić sobie z ryzykiem klimatycznym wpływającym m.in. na wielkość przychodów, muszą posiadać zestaw odpowiednich "narzędzi"

"Wdrożenie odpowiedniej siatki bezpieczeństwa w przyszłej WPR 2021-2027 musi być dostosowane do rzeczywistości: obecne narzędzia (np. pomoc do prywatnego przechowywania) nie są w stanie ograniczyć spadku dochodów plantatorów buraków" - napisano.

Ponadto CIBE postuluje zrównanie szans konkurowania z krajami trzecimi m.in. przez zaprzestanie przyznawania koncesji umożliwiających import taniego cukru do UE. "Konieczny jest również nacisk na kraje, które sprzedają poniżej kosztów produkcji subsydiowany cukier na rynku światowym" - czytamy w informacji dla prasy.

CIBE reprezentuje ponad 400 tys. plantatorów buraka cukrowego. Jej członkami są związki krajowe, które reprezentują plantatorów z 18 państw europejskich uprawiających buraki, w tym 170 tys. plantatorów z 16 państw UE. Polskę w CIBE reprezentuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu