Końca podwyżek cen cebuli nie widać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2019,13:10 Aktualizacja: 31-10-2019,13:41
A A A

Holenderskie Stowarzyszenie Producentów VTA ocenia, że tegoroczne plony cebuli w kraju wyniosą 59,6 t/ha. To oznaczałoby wzrost aż o 44 proc. w stosunku do bardzo niskich (z powodu suszy) w 2018 roku.  

Zdaniem analityków PKO Banku Polskiego sprzyjać to będzie odbudowie produkcji w Holandii, która jest największym producentem i eksporterem cebuli w Unii Europejskiej.   

znakowanie żywności, inspekcja handlowa, impot owoców i warzyw, ziemniaki, Łukasz Sosnowski

To już plaga. Zagraniczne owoce i warzywa sprzedawane są jako polskie

Warzywa i owoce z importu coraz częściej oferowane są jako polskie. Tak sieci handlowe sprzedają ziemniaki z Holandii, kapustę z Kazachstanu, cebulę z Austrii, czy jabłka z Serbii. - To już prawdziwa plaga - mówi w rozmowie z...

W sezonie 2018/19 zmiany na rynku holenderskim wspierały wzrosty cen w Polsce, gdzie produkcja również ze względu na suszę zmniejszyła się o 15,6 proc. w skali roku.

Według IERiGŻ przeciętna stawka skupu tego warzywa do konsumpcji bezpośredniej wzrosła o 145 proc. Z uwagi na mniejszą rolę Holandii w handlu zagranicznym (eksport poleciał w dół o 13,3 proc.), sprzedaż zagraniczna z Polski w omawianym roku handlowym, mimo mniejszych zbiorów, wzrosła o blisko 20 proc.

Tegoroczny spadek produkcji cebuli w naszym kraju (o 6,7 proc. według szacunku GUS) może doprowadzić do kolejnych podwyżek cen, ale prawdopodobny wzrost zbiorów w Holandii może wpływać na ich wyhamowanie.

Według notowań IERiGŻ (za MRiRW) w pierwszej połowie września stawki skupu cebuli wzrosły o 7,9 proc. rok do roku wobec 45 proc. w sierpniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY