Izba Zbożowo-Paszowa: w ostatnich dniach mniej ofert sprzedaży ziarna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2023,11:30 Aktualizacja: 05-06-2023,11:34
A A A

W ostatnich dniach ofert sprzedaży ziarna jest mniej – poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa. Jak zauważono, ziarno pszenicy i kukurydzy cały czas kupują eksporterzy.

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek newslettera Izby Zbożowo-Paszowej, na rynku zboża kupują jeszcze przetwórcy i firmy skupowe, ale po "ostatnim wysypie ziarna podmioty skupowe kupują wybiórczo bądź wstrzymały skup". Jednak biorąc pod uwagę atrakcyjne ceny – w opinii IZP – niektórzy przetwórcy kupują ziarno przewidując, że w okresie żniw rynkowa podaż zbóż może być mniejsza, a ceny - wyższe.

"W ostatnich dniach ofert sprzedaży ziarna jest już znacznie mniej. Wielu mniejszych rolników sprzedało bowiem zmagazynowane ziarno, podczas gdy największe gospodarstwa sprzedały część zbóż, za którą mogły dostać dopłaty, a resztę ziarna zapewne przeniosą na kolejny sezon" – stwierdzono.

izba zbożowo-paszowa, zboże, sprzedaż, dopłaty

Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników do sprzedaży

Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część...

Oceniono, że ziarno pszenicy i kukurydzy cały kupują eksporterzy, zarówno z dostawą do portów, jak i magazynów zlokalizowanych na terenie kraju.

Jak powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, ponad 50 proc. nadwyżki zbóż zostało skupione od rolników. Dodał, że "jeśli chodzi o eksport z Polski, także nie ma zatoru". Jedyny zator – wskazał minister – dotyczy małych polskich firm, które skupiły mokrą kukurydzę od polskiego rolnika i jej nie sprzedają.

Izba Zbożowo-Paszowa jest organizacją branżową funkcjonującą od 1997 roku. Do Izby należy ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami i surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie