Indie szansą dla polskich eksporterów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2016,10:25 Aktualizacja: 14-02-2016,10:38
A A A

Rynek indyjski jest ogromną szansą dla polskich firm, m.in. w przemyśle górniczym i handlu. To nie jest kurtuazja, ale pewna logika rozwoju gospodarczego Indii - powiedział dziennikarzom w Mumbaju wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

W Indiach przebywa polska misja gospodarcza, której przewodniczy wicepremier Piotr Gliński.

Jak powiedział Domagalski, niedawno rząd Indii zliberalizował przepisy dotyczące powstawania sklepów wielkopowierzchniowych. To jego zdaniem zrewolucjonizuje rynek dystrybucji w tym azjatyckim kraju.

rybołówstwo, Zofia Szalczyk, eksport ryb do indii

Indie otwierają rynek dla polskich produktów rybołówstwa

W poniedziałek - wkrótce po zakończeniu wizyty podsekretarz stanu Zofii Szalczyk - indyjskie władze poinformowały o zaakceptowaniu weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla naszych produktów rybołówstwa. Decyzja rządu w Delhi jest...
- Będzie to powodowało powstawanie zagranicznych sieci dystrybucyjnych, ale warunek jest taki, że 50 proc. produkcji ma pochodzić z rynku lokalnego - zaznaczył.

Jak dodał, ponieważ indyjskie firmy cały czas jeszcze uczą się łańcucha dostaw, a współpraca z sieciami marketów będzie dla nich wyzwaniem, to spore szanse dla europejskich, także polskich, firm będzie miało ulokowanie tam produkcji i dostarczenie towarów do sieci handlowych.

- Cały czas dystrybucja w Indiach jest dużym problemem przy wchodzeniu na ten rynek. W wielu branżach udział segmentu niezorganizowanego jest procentowo czynnikiem dominującym. W niektórych branżach nawet ten rynek niezorganizowany - jak bazary czy handel na ulicy - to nawet 60-70 proc. sprzedaży. Wejście sieci handlowych zmieni ten rynek i stworzy nowe szanse - powiedział.

Jak podkreślił wiceminister, inwestorzy indyjscy są aktywni.

przetwórstwo spożywcze, Janusz Piechociński, Sukhbir Singh Badal

Indie otwarte na technologie przetwórstwa spożywczego

Technologie przetwórstwa spożywczego to dziedzina, w której polskie firmy mogą inwestować w Indiach - przekonują Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz Sukhbir Singh Badal, wicepremier rządu...
- Mamy sporo inwestorów zarówno w sektorze BPO, jak również w IT, w przemyśle. Myślę, ze nasi partnerzy z Indii są zadowoleni jeśli chodzi o poziom inwestycji i zagranicznych i my ich niezmiennie do tego zachęcamy - powiedział.

Dodał, że na rynku indyjskim ważną role pełnią pośrednicy lokalni, którzy są importerami. - Konieczne jest zakładanie przedstawicielstw lokalnych. To z pewnością pomaga dotrzeć bliżej do klienta końcowego. Z perspektywy polskiej przepisy prawa i praktyka biznesu w Indiach jest pewnym problemem. Jest to kultura biznesu odmienna od naszej, europejskiej. Pojawia się cały szereg barier, ale też rolą administracji publicznej jest zbieranie informacji o tych barierach - powiedział.

Jego zdaniem istnieje też szansa na więcej polskich inwestycji w Indiach.

- Pan premier (Narendra) Modi ogłosił bardzo ambitny plan liberalizacji przepisów podatkowych. Ma być ujednolicony VAT. Indie są krajem wewnętrznie bardzo zróżnicowanym, jeśli chodzi o prawo, procedury administracyjne. Zmieniają się na lepsze, jeśli chodzi o ułatwienia dla biznesu. To się dzieje obecnie. Jest bardzo ambitny plan korytarza Mumbaj-New Delhi, będzie to bardzo uprzemysłowiony obszar gospodarczy. To też szansa dla polskich firm - podkreślił.

Indie otwierają się na polskie mleko. To szansa dla wielu firm

Hindusi oficjalnie potwierdzili, że akceptują weterynaryjne świadectwa zdrowia dla mleka i produktów mlecznych z naszego kraju. Dobra informacja pojawiła się podczas dzisiejszego posiedzenia Polsko-Indyjskiej Wspólnej Grupy Roboczej...
Dodał, że potencjalnym sektorem współpracy gospodarczej może być również sektor górniczy. - Jeszcze w lutym przyjedziemy tu raz jeszcze z misją handlową z branży górniczej i wydobywczej. To jest taki wstęp. Poruszymy te najważniejsze sprawy, które nasi przedsiębiorcy mają do załatwienia tu, w Indiach - przyznał.

- Niezmiennie podtrzymuje, że rynek indyjski jest ogromną szansą dla polskich firm, To nie jest kurtuazja, ale pewna logika rozwoju gospodarczego Indii - ocenił. Dodał, że jest to kraj, który przechodzi proces gwałtownej industrializacji. "Przewidziano duże programy inwestycyjne, które mają pobudzać tę gospodarkę - podsumował.

W niedzielę w Mumbaju planowane są spotkania polskiej delegacji z przedstawicielami rządu indyjskiego, m.in. z ministrem handlu i przemysłu, ministrem finansów oraz ministrem węgla i stali. Odbędzie się również seminarium gospodarcze.

Udział w międzynarodowym forum gospodarczym Make in India Week jest głównym celem wizyty polskiej delegacji. W wydarzeniu, oprócz władz indyjskich pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego, wezmą udział szefowie rządów innych państw oraz przedstawiciele sektora biznesowego z Indii, Europy, Ameryki i Azji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej