Giełdowy Rynek Rolny będzie rentowny? Ekspert mówi o dużym potencjale

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2021,14:25 Aktualizacja: 11-05-2021,14:32
A A A

Towarowa Giełda Energii, w ramach której działa Giełdowy Rynek Rolny, liczy, że handel towarami rolnymi ma duży potencjał i będzie rentowny - powiedział Piotr Zawistowski, prezes TGE.

- Zweryfikowaliśmy trochę plany w czasie (...). Liczymy na to, że GRR będzie rentowny, natomiast nie oceniamy go przez pryzmat sytuacji ostatniego roku jako (...) coś miarodajnego. Wierzymy, że potencjał tego rynku jest naprawdę olbrzymi, a to co nam przeszkodziło w ostatnim okresie to były czynniki zewnętrzne - stwierdził ekspert.

gielda rolna, małopolska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich

Potrzebna giełda rolna z prawdziwego zdarzenia. Miejsce wskażą naukowcy

Realizacji projektu Centrum Skupu Produktów Rolno-Spożywczych i Dystrybucji Żywności dotyczy podpisana umowa partnerska pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a Instytutem Rozwoju Obszarów Wiejskich....

Wśród tych czynników prezes wymienił m.in. sytuację związaną z pandemią, co spowodowało, że zrezygnowano z prowadzenia działań promocyjnych.

Waldemar Sochaczewski, współpracujący z TGE ekspert do spraw rynku rolnego powiedział, że planowane jest uruchomienie na giełdzie rynku terminowego. - Rozpoczynamy prace nad rynkiem terminowym. Jesteśmy w fazie wyboru doradcy w tym zakresie, żeby nas wspomógł. (...) Perspektywa to około rok, półtora, aby rynek zafunkcjonował -  powiedział.

Giełdowy Rynek Rolny został uruchomiony rok temu na Towarowej Giełdzie Energii w ramach projektu Platformy Żywnościowej, prowadzonego wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Stanowi wyodrębniony segment Rynku Towarów Giełdowych TGE i jest dedykowany do prowadzenia obrotu wybranymi, oznaczonymi co do gatunku towarami rolnymi oraz spożywczymi, spełniającymi standardy jakościowe określone przez giełdę i składowanymi w magazynach posiadających autoryzację giełdy.

GRR jest rynkiem kasowym (spot) - transakcje na nim zawierane podlegają natychmiastowemu rozliczeniu z fizyczną dostawą towaru. Zasady uczestnictwa w rynku, warunki transakcji i sposób ich realizacji są ustalone przez giełdę, co zapewnia prowadzenie obrotu na transparentnych i jednakowych dla wszystkich uczestników zasadach.

Z danych TGE wynika, że w pierwszym roku notowań zawarte transakcje dotyczyły pszenicy i żyta - oba produkty w klasie B. Wolumen obrotu dla pszenicy osiągnął 6825 ton, a dla żyta 25 ton. Stale rośnie liczba autoryzowanych magazynów zlokalizowanych na terenie Polski - obecnie jest ich 41.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej