Elewarr ograbiony w czasach rządów PO-PSL? Mocne słowa ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Robert Pietrzak PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2020,19:25 Aktualizacja: 18-09-2020,20:37
A A A

Cieszymy się dobrymi zbiorami zbóż w tym roku - powiedział w piątek w Waplewie Wielkim (Pomorskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas II Ogólnopolskiego Dnia Promocji Elewarr - Dożynki 2020.

- Jesteśmy na spotkaniu zorganizowanym przez bardzo ważną polską spółkę państwową Elewarr. Ona została bardzo mocno ograbiona w czasach rządów PO-PSL i wcześniej, ale w dalszym ciągu spółka ta jest narzędziem państwa w stabilizowaniu rynku zboża - powiedział dziennikarzom szef resortu rolnictwa.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny zbóż w skupie, zbiory zbóż, żniwa

Zbiory zbóż dobre, sprzedaż ziarna marna

Mimo dobrych zbiorów, podaż ziarna na rynku jest mała, zwłaszcza pszenicy i jęczmienia. Więcej ofert sprzedaży dotyczy pszenżyta, żyta i owsa. Rolnicy zmagazynowali ziarno, licząc na wyższe ceny - podaje Izba Zbożowo-Paszowa. "Wydaje...
Podkreślił, że Polska jest "krajem dobrego rolnictwa i nadwyżek żywności".

- Cieszymy się dobrymi zbiorami zbóż w tym roku. Cieszymy się szczególnie, bo jeszcze w kwietniu byliśmy przekonani, przerażeni, że susza zniszczy polskie rolnictwo. Deszcze przyszły w ostatnim możliwym momencie i uratowały zbiory. Nie zabraknie w Polsce żywności, zarówno zboża, rzepaku, jak również roślin, które jeszcze pozostają na polu. Warzywa, owoce, ziemniaki, kukurydza, buraki cukrowe mają się dobrze. Nie będzie w Polsce głodu. I możemy również myśleć o eksporcie, o tym, jak podzielić się tą żywnością z potrzebującymi na świecie - dodał Ardanowski.

Prezes spółki Elewarr Daniel Alain Korona podkreślił, że firma "skupując tylko polskie zboże i rzepak udowadnia swoją narodową misję".

- Misję, jaką jest zapewnienie rolnikom zbytu dla oferowanych przez nich płodów rolnych po przyzwoitej cenie. Zadanie to nie straciło na aktualności, a z roku na rok jest one coraz ważniejsze. Rolnicy wiedzą, że Elewarr jest marką polskiego zboża - dodał.

Dożynki Elewarru rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbe w Waplewie Wielkim (powiat sztumski), koncelebrowaną przez biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Wojciecha Skibickiego. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli na miejscowe boisko piłkarskie, gdzie zorganizowano imprezę dożynkową.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów