Egipt jest zainteresowany zakupem polskiego ziarna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2022,9:20 Aktualizacja: 31-03-2022,9:58
A A A

Stan i perspektywy rozwoju polsko-egipskiej współpracy w rolnictwie były tematem rozmowy Hatema Tageldina, ambasadora Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce i Ryszarda Bartosika, wiceministra rolnictwa. Egipt jest zainteresowany zakupem polskiego ziarna - podał resort.

Podczas spotkania rozmówcy zgodzili się, że potencjał gospodarczy obu krajów daje duże możliwości pogłębienia współpracy handlowej. Wiceszef ministerstwa podkreślił, że Polska, jako istotny producent żywności, jest gotowa do rozszerzenia współpracy z Egiptem w zakresie zwiększenia wielkości i asortymentu produktów eksportowanych na tamtejszy rynek.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, pszenica, wojna na Ukrainie

Rolnicy wstrzymują się ze sprzadażą ziarna

Na krajowym rynku zbożowym nie ma płynności w handlu zbożem. Są dni, w których notuje się większą podaż, ale i takie, gdy nie ma ofert sprzedaży. Rolnicy wstrzymują się ze zbytem, gdyż ceny zboża na giełdach ponownie wzrosły - informuje Izba...

Dodał, że nasz kraj jest zadowolony z tego, że egipscy konsumenci doceniają walory jakościowe i smakowe polskich owoców, w szczególności jabłek (Egipt jest największym ich odbiorcą). Nasi sadownicy są zainteresowani dalszą współpracą w tym zakresie. Bartosik zwrócił uwagę, że rozwój wymiany handlowej wymaga eliminacji utrudnień w handlu.

Tageldin poinformował, że w związku z sytuacją geopolityczną i przerwaniem dotychczasowych łańcuchów dostaw żywności, władze Egiptu poszukują alternatywnych źródeł zaopatrzenia kraju w pszenicę. Dlatego są zainteresowane podjęciem współpracy z Polską.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, "rozmówcy potwierdzili wzajemne zainteresowanie zawarciem negocjowanego obecnie Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rekultywacji Ziemi Arabskiej Republiki Egiptu a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie Badań Naukowych w Dziedzinie Rolnictwa".

bezpieczeństwo żywnościowe Polski, Polski Instytut Ekonomiczny, zbiory zbóż, produkcja mięsa, nabiał

Polska samowystarczalna w produkcji zbóż, mięsa i nabiału

Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że Polska jest samowystarczalna w kluczowych segmentach produkcji roślinnej i zwierzęcej: zbóż, wołowiny, drobiu i jaj oraz cukru i mleka. Dostatecznie dużo produkujemy też warzyw, roślin strączkowych i...

Przedmiotem rozmowy były również możliwości współpracy dwustronnej w zakresie rybołówstwa i akwakultury. Ambasador podkreślił zainteresowanie strony egipskiej zawarciem memorandum dotyczącego ustanowienia ram wzmocnionej współpracy w tym zakresie. Toczą się rozmowy w sprawie szczegółowych zapisów tego dokumentu.

Egipt jest ważnym partnerem handlowym Polski. W 2021 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do tego państwa wyniosła 125,7 mln euro. Głównymi towarami wysłanymi  były: jabłka, gruszki i pigwy świeże (54 proc. wartości całego eksportu, przy 92 proc. wzroście wartości eksportu jabłek), a także kier, sery i twarogi.

Z Egiptu Polska sprowadziła z kolei towary rolne za 59,9 mln euro - głównie owoce i orzechy, niegotowane lub gotowane na parze, zamrożone, owoce cytrusowe, świeże lub suszone, warzywa suszone.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu