Drogie warzywa. Zła pogoda ogranicza handel

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2021,11:15 Aktualizacja: 07-05-2021,11:18
A A A

Nieprzychylna aura ogranicza handel warzywami na rynku hurtowym w Broniszach. Krajowych młodych jest mało i są droższe niż w ubiegłym roku. Nie ma jeszcze truskawek - poinformował Maciej Kmera, ekspert rynku.

Handel jest także ograniczony z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią, nadal zamknięta jest HoReCa i szkoły (poza młodszymi klasami). - Jest już lepiej, ale "psuje szyki" pogoda, która ogranicza dojrzewanie, a jak jest mniej towaru, to jest droższy - skomentował Kmera. Jego zdaniem warzywa są "zbyt drogie" jak na tę porę roku.

rynek hurtowy w broniszach, bronisze, sprzedaż roślin ogrodowych, Anna Kaszewiak

Sezon na rośliny ogrodowe w pełni. Oferta jest bardzo bogata

Na Rynku Hurtowym w Broniszach w rozpoczął się sezon na rośliny rabatowe, balkonowe i ogrodowe. Oferta polskich producentów i importerów bardzo bogata. Królują pelargonie, surfinie i begonie - informuje Anna Kaszewiak,...

Dodał, że dojrzewanie opóźnione jest ok 10 dni.

W handlu hurtowym pojawiły się polskie szparagi spod osłon i kosztują 30-38 zł za kg. "Szczyt szparagowy" jest zwykle w połowie maja, ale w tym roku przesunie się ze względu na pogodę. Niewiele jest krajowych kalafiorów, brokułów czy kapusty.

Nie ma polskich ziemniaków, zwykle można było już kupić młode "irgi". Natomiast są importowane z Cypru, Maroka, Egiptu w cenie ok.2-2,5 zł/kg.

Od kilku dni tanieją pomidory. W Broniszach odmiany czerwone można kupić w cenie 5 zł/kg, a malinowe 6 zł/kg. Nie przekłada się to na ceny w sklepach, które proponują pomidory malinowe w cenie 10-15 zł/kg. Jak wyjaśnił Kmera, 100 proc. marża na warzywach jest standardem. Nadal drogie są pomidory koktajlowe.

Ogórki szklarniowe kosztują 4,5-5 zł/kg, a za typu gruntowego uprawiane w szklarniach trzeba zapłacić 5-6 zł/kg.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny zbóż, eksport ziarna, pandemia koronawirusa

Nie ma chętnych na sprzedaż ziarna

Prace polowe trwają, rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zboża, tym bardziej, że nadal występują spore rozbieżności między cenami żądanymi przez gospodarzy, a oferowanymi przez kupujących - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Mała jest podaż...

Nadal jest sporo importowanych owoców. Drożeją cytrusy pochodzące z krajów śródziemnomorskich, wkrótce zastąpią je cytrusy (cytryny, grejpfruty, pomarańcze, mandarynki) z Afryki i Ameryki Południowej. Pojawiły się pierwsze dostawy moreli i nektaryn z Hiszpanii, są jednak dość drogie.

Z polskich owoców a handlu są jabłka i gruszki. Cena tych pierwszych jest zróżnicowana w zależności od odmiany, kosztują 2-4 zł/kg. Gruszki, odmiana konferencja to wydatek rzędu 3,5 zł/kg.

Praktyczne nie handluje się jeszcze polskimi truskawkami, owoce te pojawiają się w śladowych ilościach i pochodzą z uprawy szklarniowej, kosztują 20-30 zł za kilogram.

Jak zauważył Kmera, dojrzewanie truskawek jest opóźnione, prawdopodobnie większej ilości można się spodziewać za tydzień, ale pod warunkiem, że będzie słoneczna pogoda. W ubiegłym roku, o tej porze były już pierwsze truskawki spod folii, kosztowały 18-22 zł/kg.

Według badań firmy Kantar, truskawki są ulubionymi owocami Polaków, na pierwszym miejscu wymieniło je dwie trzecie badanych (65 proc.) - nic więc dziwnego, że są wyczekiwane przez konsumentów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt