Cukier najdroższy od blisko roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2018,13:45 Aktualizacja: 02-11-2018,14:19
A A A

Od zniesienia regulacji na unijnym rynku cukru w 2017, ceny leciały w dól. Według danych MRiRW za tonę surowca we wrześniu płacono średnio 1506 zł, czyli o 12,5 proc. mniej w skali roku. Ale dynamika spadków od czerwca mocno wyhamowała.

Ceny cukru białego na giełdzie ICE pod koniec października były najwyższe od blisko 10 miesięcy. Przyczyną wzrostów jest zmniejszenie oczekiwań światowej produkcji, ale także zmiany na rynkach walutowych - donoszą analitycy PKO Banku Polskiego.

siewnik, buraki, ciągnik

Zgoda na neonikotynoidy w burakach cukrowych

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych w 2019 roku. Decyzja, wydana na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, jest...

Według ekspertów z USA globalna produkcja cukru w sezonie 2018/19 zmaleje o 1,9 proc. do 188,3 mln t. Niska dynamika konsumpcji na świecie nie spowoduje jednak znaczących zmian w bilansie, więc ceny surowca będą nadal niskie. Światowe zapasy cukru na koniec sezonu 2018/19 zmniejszą się jedynie o 0,7 proc.

Spadek wytwórczości będzie przede wszystkim wynikiem jej ograniczenia w Brazylii (12 proc.), która jest największym globalnym producentem i eksporterem. Spadku produkcji znawcy rynku oczekują również w UE - według prognoz Komisji Europejskiej o 9,3 proc. do 19,2 mln t.

Mniejsza podaż wynika przede wszystkim z utrzymywania się niekorzystnych warunków pogodowych (susze), które odbiły się na plonowaniu buraków cukrowych u głównych producentów.

Zbiory we Wspólnocie w 2019 polecą w dół o blisko 12 proc. do 126 mln t, przede wszystkim w wyniku niższej produkcji w Niemczech. Szacunki GUS z końca września wskazują z kolei, że krajowa produkcja buraków obniży się o 9 proc. w skali roku.

Utrzymywanie się niskich stawek może doprowadzić do spadków unijnej powierzchni zasiewów w sezonie 2019/20. To jednak oznaczać może szansę na wzrost stawek. Niemniej, z uwagi na brak istotnych zmian w dynamice konsumpcji i niskie plony w br. niewykluczone jest, że unijny bilans cukru pozostanie nadwyżkowy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu