Ceny zbóż w tym sezonie będą wyższe niż w poprzednim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-08-2018,12:40 Aktualizacja: 14-08-2018,12:49
A A A

Według zespołu ekspertów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w tym sezonie ceny zbóż będą wyższe niż w ubiegłym. We wrześniu pszenica konsumpcyjna może kosztować 690-720 zł/t, a w grudnia - 700-745 zł/t. Średnia cena tego ziarna w grudniu ub.r. wyniosła 682 zł/t.

"Ocenia się, że przewidywany dalszy wzrost globalnego zużycia zbóż w sezonie 2018/2019, przy malejących zapasach, może wywierać presję na wzrost cen. Wzrost ten może być hamowany dostępnością ziarna, zwłaszcza na rynkach pozaunijnych. Zmiany cen na rynkach zagranicznych będą oddziaływały na poziom cen zbóż w kraju. W tej sytuacji po żniwach 2018 r. ceny zbóż w Polsce mogą być wyższe niż w analogicznym okresie sezonu 2017/2018" - napisano w raporcie KOWR.

zbiory zbóż, zboża, zboża podstawowe, gus, susza rolnicza

Zbiory zbóż znacznie niższe niż przed rokiem. Mamy najnowsze dane

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami będą o około 14 proc. mniejsze od ubiegłorocznych i wyniosą ok. 24 mln ton - podał w poniedziałek we wstępnych szacunkach Główny Urząd Statystyczny. GUS ocenił zbiory rzepaku i rzepiku na ponad...
Jak wyjaśnia KOWR, niekorzystne warunki pogodowe występujące w różnych rejonach świata były przyczyną zmniejszenia prognozy zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2018/2019.

Sytuacja ta wywoływała presję na wzrost cen zbóż, również w Polsce. Wzrost cen w kraju był jednak ograniczany z powodu słabego popytu eksportowego ze względu na dużą konkurencję ze strony krajów położonych w basenie Morza Czarnego.

W pierwszym półroczu 2018 r. ceny skupu większości zbóż w Polsce rosły wolniej niż przed rokiem i od marca 2018 r. kształtowały się poniżej poziomu sprzed roku.

W czerwcu br. pszenica konsumpcyjna i jęczmień paszowy kosztowały w Polsce mniej w Niemczech i we Francji tj. u głównych unijnych producentów zbóż, ale wyższym niż na Słowacji będącym tradycyjnym dostawcą tego ziarna do Polski.

pszenica, kombajn, zbiór

Nowe odmiany zbóż ozimych

Na początku 2018 r. do Krajowego rejestru wpisano 24 nowe odmiany zbóż ozimych. W pszenicy zwyczajnej 13 odmian (w tym dwie regionalne), w życie pięć, w pszenżycie dwie, a w jęczmieniu cztery. Co niesie postęp hodowlany poszczególnych...
Na krajowych giełdach towarowych od grudnia 2017 r. do kwietnia 2018 r. utrzymywała się spadkowa tendencja cen zbóż. W maju i czerwcu 2018 r. postępująca susza na znacznym obszarze kraju nasiliła obawy o wysokość plonów, co skutkowało wzrostem cen zbóż. W pierwszym miesiącu sezonu 2018/2019 (tj. w lipcu 2018 r.) dostawy zbóż z nowych zbiorów przyczyniły się do niewielkiego spadku cen ziarna.

GUS na początku lipca br. wstępnie oszacował, że w 2018 r. plony zbóż mogą wynieść 33,1 dt/ha i być o 17 proc. mniejsze niż w 2017 r.

Według analityków KOWR, w Polsce zapotrzebowanie na zboże w sezonie 2018/2019 prawdopodobnie będzie o 1 proc. większe niż w poprzednim roku gospodarczym i wyniesie 26,3 mln ton. Z tego 62 proc. przeznaczone będzie na paszę dla zwierząt, a tylko 18 proc. na bezpośrednie spożycie.

W ocenie ekspertów, w bieżącym sezonie (2018/2019) eksport zbóż z Polski może się obniżyć do 4,5 mln ton (łącznie z przetworami zbożowymi przeliczonymi na ziarno). W poprzednim sezonie wywieziono z Polski 4,9 mln ton ziarna. Z uwagi na konieczność uzupełnienia podaży krajowego ziarna, niezbędny będzie import, który może być większy od szacowanego na sezon 2017/2018 (2,3 mln t)i wynieść 2,4 mln ton.

pożar ścierniska, pożar zboża, Pruszcz-Motyl, powiat tucholski, włodary, powiat nyski

Hektary ścierniska i zboża poszły z dymem. Policja szuka podpalacza

Policjanci szukają sprawcy podpalenia ścierniska w miejscowości Pruszcz-Motyl (pow. tucholski, woj. kujawsko-pomorskie). Rolnik poniósł straty szacowane na 25 tys. złotych. Chmurę dymu nad miejscowością Kamienica zauważyli w trakcie...
Tymczasem Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że już obecnie rynkowa podaż praktycznie wszystkich zbóż jest mocno ograniczona, mimo jeszcze trwających żniw.

"Pomimo notowanych bardzo wysokich cen, handel ziarnem w kraju jest trudny i daleki od płynności, która na tym etapie sezonu powinna mieć jeszcze miejsce. Na rynku trwa swoiste +wyrywanie+ ziarna od sprzedających" - napisano w cotygodniowym komunikacie.

Dodano, że ponieważ ceny zbóż mają charakter rosnący, wielu rolników zmagazynowało zebrane zboża w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji.

W połowie ubiegłego tygodnia pszenica konsumpcyjna kosztowała 800-900 zł/t, a paszowa - 720-800 zł/t tj. więcej niż prognozuje zespół ekspertów KOWR.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu