Ceny jaj gwałtownie poszły w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2017,12:45 Aktualizacja: 07-08-2017,13:00
A A A

W ciągu ostatniego tygodnia ceny jaj u polskich producentów wzrosły o około 20 procent. Prawdopodobnie jest to efekt kryzysu w Holandii, gdzie zamknięto większość ferm.

Liczba holenderskich zakładów, z których produkty nie mogą być czasowo wprowadzane do obrotu wzrosła do 147. Agencja odpowiadająca za bezpieczeństwo żywności w tym kraju podjęła taką decyzję ze względu na obecność na fermach fipronilu - insektycydu zawierającego szkodliwą dla ludzi substancję.

skażone jaja, holandia, afera z jajami, fipronil, kury, drób

Afera z jajami. Milion kur do wybicia

W związku z wykryciem skażenia jajek w Holandii, Belgii i Francji owadobójczym środkiem przeciwko wszom i pchłom, zawierającym trujący fipronil, w Holandii wybija się milion sztuk kur. Fipronil znaleziono w jajkach z jednej belgijskiej fermy...

- Jeszcze przedwczoraj liczba przedsiębiorstw, którym wstrzymano operacje wynosiła 180. Po dokładnym sprawdzeniu listę restrykcyjną skrócono do 147 podmiotów. Z tej liczby, 58 firm drobiarskich uznano za produkujące jaja, które są niebezpieczne dla dzieci - informuje Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Według eksperta pozostałe fermy wytwarzają produkty, w których zawartość fipronilu co prawda nie przekracza norm, ale wyroby zostały uznane za "mogące stwarzać zagrożenie dla publicznego bezpieczeństwa". Wbrew pierwszym decyzjom holenderski nadzorca rynku rozpoczął wycofywanie jaj dostarczonych do handlu. Skalę tej operacji ocenia się na miliony sztuk.  

Efektem kryzysu w Holandii jest gwałtowny wzrost cen jaj w Polsce. W hurcie ich wartość wzrosła o około 20 procent. Szymyślik nie spodziewa się jednak, aby zmiany hurtowych stawek pociągnęły za sobą podwyżki w sklepach. - Ceny detaliczne mogą się zmienić, ale mniej znacząco - zapowiada.

Nie można wykluczyć, że niebawem wzrośnie także zapotrzebowanie na zagraniczne dostawy mięsa drobiowego z Polski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt