Z ostatniej chwili

CHF 4.3403
CHF 4.3403
CNY 0.5979
CNY 0.5979
EUR 4.5792
EUR 4.5792
GBP 5.2164
GBP 5.2164
RUB 0.0552
RUB 0.0552
USD 4.2396
USD 4.2396

Branża kwiaciarska pada przez koronawirusa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2020,10:40 Aktualizacja: 24-03-2020,10:45
A A A

- Mamy dużo surowców rolniczych, zboża, produktów mlecznych i żywności nie zabraknie, ale na koronawirusie ucierpiała już branża kwiaciarska, która pada - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Mamy pod dostatkiem pszenicy, z której będziemy robili mąkę, bardzo duże zapasy towarów mleczarskich, warzyw, owoców, ziemniaków, mamy bardzo rozwinięty sektor ogrodnictwa pod osłonami w szklarniach - mówił szef resortu na antenie RMF FM.

zasiłek chorobowy roników, krus, jan krzysztof ardanowski, świadczenia

15 złotych chorobowego za koronawirusa. To kpina z rolników

15 złotych ma wynosić zasiłek chorobowy, jeśli rolnik będzie niezdolny do pracy do 14 dni z powodu koronawirusa. Nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa spotkała się już z falą krytyki. Do skróconych z uwagi na obecną sytuację...

Zapewnił, że żywności nie zabraknie. Poinformował, że trudności może przeżywać branża eksportowa, która z powodu zerwanych łańcuchów dostaw może cierpieć.

- Trzeba przetrwać chwilowe zawirowania transportowe (...) natomiast zapotrzebowanie na żywność na świecie w sytuacji zarazy epidemii to jest najbardziej pewne, że będzie trwało, ponieważ ludzie muszą jeść i żywność jest dobrem podstawowym - zauważył.

Ardanowski podkreślił, że w sektorze rolnym w związku z koronawirusem najbardziej cierpi branża kwiatowa. - Pada branża kwiaciarska, bo w sytuacjach dramatu, kryzysu, ludzie nie kupują kwiatów tylko żywność - powiedział.

Kilka dni temu Polski Związek Ogrodniczy w liście do ministra Ardanowskiego apelował o podjęcie działań w związku z koronawirusem.

Organizacja wyjaśniła, że ograniczenie ruchu na granicy oraz handlu w kraju spowodował, że handel roślinami ozdobnymi się załamał.

wsparcie dla rolników, nabory wniosków, prow, koronawirus, arimr, kowr

Koronawirus a nabory PROW

Ministerstwo rolnictwa informuje, że planowane terminy naborów w ramach PROW 2014-2020 mogą zmienić się, by dać więcej czasu podmiotom ubiegającym się o środki na skompletowanie dokumentacji. Ma to związek z epidemią koronawirusa. "W...

"Z dnia na dzień całkowicie załamał się rynek sprzedaży roślin ozdobnych, które nie mogą być magazynowane i sprzedane w terminie późniejszy" - podkreślił związek.

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego poinformował, że w związku z koronawirusem odwołano XII Wiosenne Targi Ogrodnicze "Pamiętajcie o ogrodach" w Olsztynie, które zaplanowane były w dniach 25-26 kwietnia. Podczas ubiegłorocznej edycji na wystawie było ok. 150 wystawców, a stoiska odwiedziło 15 tys. zwiedzających.

W projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znalazł się zapis o "zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym".

Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że trwają prace nad innymi rozwiązaniami w porozumieniu z innymi ministrami. Dodał, że  że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Jak skutecznie zarządzać gospodarstwem?

Advertisement
Advertisement