Branża kwiaciarska pada przez koronawirusa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2020,10:40 Aktualizacja: 24-03-2020,10:45
A A A

- Mamy dużo surowców rolniczych, zboża, produktów mlecznych i żywności nie zabraknie, ale na koronawirusie ucierpiała już branża kwiaciarska, która pada - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Mamy pod dostatkiem pszenicy, z której będziemy robili mąkę, bardzo duże zapasy towarów mleczarskich, warzyw, owoców, ziemniaków, mamy bardzo rozwinięty sektor ogrodnictwa pod osłonami w szklarniach - mówił szef resortu na antenie RMF FM.

zasiłek chorobowy roników, krus, jan krzysztof ardanowski, świadczenia

15 złotych chorobowego za koronawirusa. To kpina z rolników

15 złotych ma wynosić zasiłek chorobowy, jeśli rolnik będzie niezdolny do pracy do 14 dni z powodu koronawirusa. Nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa spotkała się już z falą krytyki. Do skróconych z uwagi na obecną sytuację...

Zapewnił, że żywności nie zabraknie. Poinformował, że trudności może przeżywać branża eksportowa, która z powodu zerwanych łańcuchów dostaw może cierpieć.

- Trzeba przetrwać chwilowe zawirowania transportowe (...) natomiast zapotrzebowanie na żywność na świecie w sytuacji zarazy epidemii to jest najbardziej pewne, że będzie trwało, ponieważ ludzie muszą jeść i żywność jest dobrem podstawowym - zauważył.

Ardanowski podkreślił, że w sektorze rolnym w związku z koronawirusem najbardziej cierpi branża kwiatowa. - Pada branża kwiaciarska, bo w sytuacjach dramatu, kryzysu, ludzie nie kupują kwiatów tylko żywność - powiedział.

Kilka dni temu Polski Związek Ogrodniczy w liście do ministra Ardanowskiego apelował o podjęcie działań w związku z koronawirusem.

Organizacja wyjaśniła, że ograniczenie ruchu na granicy oraz handlu w kraju spowodował, że handel roślinami ozdobnymi się załamał.

wsparcie dla rolników, nabory wniosków, prow, koronawirus, arimr, kowr

Koronawirus a nabory PROW

Ministerstwo rolnictwa informuje, że planowane terminy naborów w ramach PROW 2014-2020 mogą zmienić się, by dać więcej czasu podmiotom ubiegającym się o środki na skompletowanie dokumentacji. Ma to związek z epidemią koronawirusa. "W...

"Z dnia na dzień całkowicie załamał się rynek sprzedaży roślin ozdobnych, które nie mogą być magazynowane i sprzedane w terminie późniejszy" - podkreślił związek.

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego poinformował, że w związku z koronawirusem odwołano XII Wiosenne Targi Ogrodnicze "Pamiętajcie o ogrodach" w Olsztynie, które zaplanowane były w dniach 25-26 kwietnia. Podczas ubiegłorocznej edycji na wystawie było ok. 150 wystawców, a stoiska odwiedziło 15 tys. zwiedzających.

W projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znalazł się zapis o "zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym".

Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że trwają prace nad innymi rozwiązaniami w porozumieniu z innymi ministrami. Dodał, że  że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj