50 proc. nadwyżki zboża już skupione od rolników? Tak twierdzi minister

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Nartowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2023,13:50 Aktualizacja: 02-06-2023,13:55
A A A

Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Robert Telus w piątek w Studiu PAP został zapytany, jak ocenia blisko dwa miesiące urzędowania na stanowisku ministra rolnictwa. Wskazał, że kwestia uregulowania sytuacji na rynku zboża jest najważniejszą misją, jaka została mu powierzona.

"Są tu dobre informacje, bo jeśli chodzi o zboże od rolników, to już ponad 50 proc. nadwyżki zostało od rolników skupione, (...) a jeśli chodzi o eksport z Polski, także nie ma zatoru" - powiedział.

izba zbożowo-paszowa, zboże, sprzedaż, dopłaty

Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników do sprzedaży

Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część...

ARiMR dzwoni do rolników

"Jedyny zator jest w małych polskich firmach, które skupiły mokrą kukurydzę od polskiego rolnika i nie sprzedają jej, bo po wysuszeniu jej cena jest równa lub niższa niż mokrej kukurydzy" - przekazał szef MRiRW.

"Pracujemy nad tym, by ten problem rozwiązać. Stąd kredyt dla firm skupujących z oprocentowaniem 2 proc., gdzie resztę dopłaca państwo, by pomóc tym firmom utrzymać płynność finansową" - wyjaśnił.

Dopytywany, na czym oparte są dane dotyczące skupu i eksportu, polityk wskazał, że przeprowadzane są sondaże telefoniczne wśród rolników.

"ARiMR dzwoni do rolników w całej Polsce i na tym te dane opiera. To robi się na zasadzie szacunków, na zasadzie sondaży. To nie są twarde dane, ale dają nam pewną orientację. Wiemy, że rolnicy cały czas sprzedają zboże, widzimy, jaki jest wskaźnik sprzedaży chociażby w spółce Elewarr. To daje nam orientację, co się dzieje w całej Polsce" - wskazał Telus.

minister, telus, zboże, ukraina, kontrole

Telus: odkąd nasze służby kontrolują zboże z Ukrainy, nie wjechało żadne niespełniające wymogów

Do Polskie nie wjechało żadne zboże z Ukrainy, które nie spełniało wymagań polskich i europejskich, odkąd nasze służby zaczęły je na granicy mocno kontrolować - zapewnił w środę w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus....

Dopłata do końca czerwca

Zaznaczył, że na podstawie analizy wskaźników skupu 15 maja podjęta została decyzja o podwyższeniu z 2200 zł/ha do 3025 zł/ha stawki pomocy do pszenicy sprzedanej od 15 do 30 czerwca br.

"Po podniesieniu dopłaty sprzedaż mocno wzrosła. Sytuacja jest już opanowana" - ocenił.

Jak zauważył, to nie dopłaty rządowe wpływają na spadek ceny zboża.

"Cena spadła nie dlatego, że dajemy dopłaty, tylko spada w całej Europie. To giełda MATIF dyktuje ceny. To my podążamy za MATIF, a nie MATIF za nami" - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zachęcił także rolników do wykorzystania okresu obowiązywania dopłat.

"Jest jeszcze cały czerwiec na sprzedaż zboża. Jeśli ktoś nie sprzeda do (końca) czerwca, już tej dopłaty nie będzie" - podkreślił Robert Telus.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie