Copy LinkXFacebookShare

Firmy nie dają rady. W 2014 r. upadło 823 przedsiębiorstw

W 2014 r. polskie sądy ogłosiły upadłość 823 firm, o 7 proc. mniej niż w 2013 r. – wynika z raportu Coface, międzynarodowej firmy specjalizującej się w ubezpieczeniach należności.

"Analiza statystyk upadłościowych przedstawia wreszcie lepszy obraz sytuacji polskich przedsiębiorstw; rosnący przez ostatnie 4 lata trend upadłości został przerwany" – napisano w raporcie.

"Produkcja zanotowała w 2014 r. 14-procentowy spadek liczby upadłości, a budowlanka aż 21 proc." – stwierdza raport.

"Zachowania płatnicze w sektorze produkcji stopniowo się poprawiają i można mieć nadzieję, że pozytywne trendy w zakresie upadłości utrzymają się również w roku 2015" – dodano.

Liczba bankructw w branży handlowej spadła o 6 proc., co Coface tłumaczy dobrymi wynikami polskiej gospodarki i rosnącym popytem wewnętrznym.

Najwyższy wzrost upadłości zanotowano w sektorze transportowym, w którym liczba bankructw wzrosła o 32 proc. "Jest to efektem małej dynamiki wzrostu eksportu" – napisano w raporcie.

Według niego analiza obrotów firm, których upadłość ogłoszono w br., wskazuje, że problem niewypłacalności dotyczy przede wszystkim firm średnich i małych. Zarazem Coface podkreśla, że bankructwa to również wielki problem społeczny, gdyż wśród upadłych byli także i najwięksi pracodawcy: DOMEX Sp. z o.o., FAGORMASTERCOOK S.A., ELEKTRODOM Sp. z o.o., Infrastruktura Kapuściska S.A.

Na pierwszym miejscu pod względem liczby upadłości w Polsce znajduje się – jak zawsze – województwo mazowieckie, co odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W 2014 r. widać jednak poprawę, bo sądy na Mazowszu ogłosiły o 9 proc. mniej postanowień upadłościowych niż w ub.r. – wynika z raportu. Największe pogorszenie wystąpiło na Podkarpaciu, gdzie liczba upadłości wzrosła prawie o połowę.

Najczęściej upadały spółki z o.o. (55 proc. ogólnej liczby bankrutów w br.), choć odnotowano tu jednak 13-procentową poprawę w stosunku do ub. r. W br. było o 2 proc. więcej upadłości wśród osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (25 proc. upadłości w br.). Stosunkowo dobrze radziły sobie spółki akcyjne (8 proc. ogólnej liczby bankructw) – odsetek ich upadłości spadł w br. o 13 proc. Najrzadziej upadały spółdzielnie.

93 proc. upadłych firm założono po transformacji ustrojowej w 1989 r.

Od 1997 r., kiedy Coface rozpoczął monitorowanie liczby upadających firm, największą liczbę bankructw odnotowano w 2002 r., gdy upadły 1863 firmy.

Zobacz nas w Google News

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

Aktualności

Składki na ubezpieczenie rolników – KRUS wprowadza zmianę

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR